SZCZYT USA-KOREA PÓŁNOCNA ODWOŁANY

Donald Trump odwołał zaplanowany na 12 czerwca w Singapurze szczyt amerykańsko-północnokoreański.  Jako powód podał „ogromny gniew i otwartą wrogość” w niedawnym oświadczeniu rządu w Pjongjangu.

Biały dom oznajmił, że do ostatecznej decyzji o odwołaniu szczytu w Singapurze skłoniła  reakcja północnokoreańskiego reżimu na wypowiedzi wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, w której ostrzegał Koreę Północną, że może „skończyć jak Libia”, jeśli nie dogada się z Waszyngtonem w sprawie denuklearyzacji. W odpowiedzi Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Czo Son Hui nazwała wypowiedzi Pence’a bezczelnymi, a jego samego „politycznym głupcem”.

Chiny zwolennikiem dialogu

Chińscy eksperci stwierdzili, że decyzja Trumpa w sprawie odwołania spotkania przywódców obu państw poważnie spowolni postęp w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Według politologów Pjongjang mógł to odebrać jako celową zagrywkę Waszyngtonu, ponieważ decyzja o zaniechaniu spotkania padła w dzień zlikwidowania przez reżim jedynego znanego poligonu nuklearnego.

Ponowna konfrontacja między USA a Koreą Północną może zagrozić pokojowi i stabilności na półwyspie. Byłoby mądrze, gdyby obie strony zachowały pewien stopień umiaru i unikały nadmiernych działań przeciwko sobie – ocenili chińscy eksperci

Stanowisko Korei Południowej

Władze Seulu ocenili, że bezpośredni dialog między USA a Koreą Północną jest konieczny. Doradcy prezydenta Korei Południowej do spraw bezpieczeństwa zapowiedzieli dalsze zmagania na rzecz poprawy stosunków między Waszyngtonem a Pjongjangiem oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

W ubiegłym roku Północny reżim odbył sześc prób jądrowych oraz szereg prób rakiet balistycznych. Korea północna ogłosiła się nuklearną potęgą. Tegoroczna dyplomatyczna batalia wzbudza jednak nadzieje na złagodzenie napięć, a nawet na denuklearyzacje wojsk Kim Dzong Una.

Źródła: tvn24.pl, pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s