TALERZ PEŁEN SZTUKI

Foodart to niekonwencjonalny sposób ukazywania jedzenia. To magia podawania, estetyka. Potrawy pobudzając wyobraźnię, wyciągają do nas marchewkowe ręce.  Foodart to sztuka, wprowadzająca nas w kreatywny świat jedzenia.

Jedzenie rutyny

Kiedy byłam mała, rodzice często powtarzali, że nie wolno bawić się jedzeniem. Z perspektywy czasu myślę, że to wynikało z nudy na talerzu. Ciągłe podawanie tego samego stało się rutyną. Jedzenie mnie nie zachęcało, często produkty, które musiałam jeść mi nie smakowały. Mimo to podawano argument, że nie można mówić, że się czegoś nie lubi, jak się tego nie spróbowało.

Śniadanie w świecie zwierzaków

Foodart jest świetnym rozwiązaniem dla rodziców niejadków. Odpowiednio ułożone i skomponowane jedzenie, może zaprowadzić dziecko do świata bajek, zwierząt, postaci, ulubionych przedmiotów. Ciekawie podany posiłek, spowoduje, że dziecko chętniej będzie go jadło, próbując nawet pierwotnie odrzucanych warzyw czy owoców.

Untitled collage

Styliści żywności

W Polsce mamy coraz więcej restauracji, decydujących się na oryginalne i ciekawe podawanie jedzenia. Powstają specjalne galerie, w których możemy pięknie jeść i przy okazji podziwiać dzieła sztuki. Zatrudniani są często styliści jedzeniowi, którzy dbają o odpowiednie rozmieszczenie produktów na talerzu, pilnując by posiłek był estetyczny i zachęcał klienta. Fotografują również finezyjne potrawy do reklam i blogów kulinarnych.

„Efekt ma być taki, że pięknie wyeksponowana potrawa ma aż wyciągać do oglądającego ręce. Dlatego tak ważny jest w tym zawodzie zmysł estetyczny, wyobraźnia, kreatywność, poczucie piękna. Trzeba też jednak posiadać wiedzę o produktach, potrawach, o zamiennikach, technologii gastronomicznej. Myślę, że dobry stylista żywności powinien umieć gotować. Ja potrafię. Pamiętajmy też, że tak jak w modzie, trendy w stylizacji żywności także się zmieniają.” – mówi pani Joanna, stylistka żywieniowa.

2

Jedzenie samo opowiada swoją historię, musimy tylko poczuć to piękno i zadbać, by nasze kubki smakowe częściej jej wysłuchiwały.

Źródła: dobrepomysły.plnairaland.comalk3r.wordpress.commymodernmet.com

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s