WYCIEK DANYCH NA FACEBOOKU

Teraz 33-letni założyciel Facebooka przeprasza przed widzami na całym świecie. Brytyjski „The Observator” ujawnił szczegóły śledztwa jakie prowadzili w sprawie działalności agencji Cambridge Analytica.

To był mój błąd – mówi blady Mark Zuckerberg drżącym głosem.

Dane blisko 87 milionów użytkowników serwisu mogły zostać pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje. Firma pod pretekstem świadczenia usług swoich klientów, mogła mieć duży wpływ na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Liczba użytkowników Facebooka przekracza dwa miliardy – to więcej niż mieszkańców Chin, najbardziej zaludnionego kraju na świecie. Więc Zuckerberg nie tylko prowadzi firmę, ale także wpływa na życie ogromnej części populacji Ziemi. „Jestem odpowiedzialny za to, co dzieje się na Facebooku” – mówi Mark.

33143379_1643162185779592_8128259280223600640_n

Dzisiaj jest jasne, że nie zrobiliśmy dosyć, by zapobiec niewłaściwemu wykorzystywaniu tych narzędzi. Nie zachowaliśmy się odpowiedzialnie i był to wielki błąd. Był to mój błąd i jest mi przykro – powiedział Zuckerberg.

Inwestycja w bezpieczeństwo danych będzie dużo kosztowała. Ponadto sieć społecznościowa straciła zaufanie, a także konta niektórych użytkowników i klientów.

Niemniej jednak, inwestorzy uważają, że w nadchodzących latach Facebook nadal będzie liderem wzrostu zysków. Większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, na co się zgadzają, rejestrując się w sieci społecznościowej. Mogą komunikować się za darmo w Internecie z całym światem i uzyskać dostęp do szeregu usług, Facebook w tym czasie ma prawo do przetwarzania danych, którymi dobrowolnie się dzielą.

Nie ma  wątpliwości, że walka z konsekwencjami tego skandalu zajmie całe lata. Wydaje się jednak, że inwestorzy nie obawiają się, że firma znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie: podczas przeprosin Zuckerberga akcje Facebooka wzrosły o około cztery procent.

Źródła: gazeta.ru, dw.com, tvn24.pl Zdjęcie: time.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s