MSW ZNOWU W AKCJI

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Rozmowy dotyczyły globalnego bezpieczeństwa, stosunków dwustronnych oraz kalendarza wizyt.

Impas

Polski minister składa wizytę USA w związku z debatą otwartą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach, której będzie przewodniczył we wtorek.

W poniedziałek szef polskiego MSZ odbył cały szereg spotkań dwustronnych w Waszyngtonie. Uczestniczył m.in. w konferencji zorganizowanej przez konserwatywny think tank Heritage Foundation, gdzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo wygłosił przemówienie, w którym zaapelował do sojuszników w Europie i poza nią o wspólne wywieranie presji na Iran, by skłonić ten kraj do renegocjacji porozumienia atomowego.

W szeroko komentowanym odczycie wygłoszonym w Heritage Pompeo – przed objęciem stanowiska sekretarza stanu dyrektor CIA – zagroził Iranowi „najsilniejszymi sankcjami w historii”, jeśli rząd tego kraju nie zmieni kursu. Wezwał też do nowego porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, które zastąpiłoby wcześniejsze – z 2015 r. Prezydent Trump wycofał USA z poprzedniej umowy w ubiegłym tygodniu.

Wystąpienie Pompeo spotkało się z krytyką m.in. szefowej dyplomacji UE. Federica Mogherini podkreśliła w wydanym w poniedziałek komunikacie, że „nie ma alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem”.

28ffe573-6ab6-43b2-9ba9-d4ab16697295.jpg
Źródło: TVN24

Obranie strony

Podczas rozmowy z dziennikarzami po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Czaputowicz podkreślił, że Polska jest członkiem UE. Oznacza to, jak mówił, że „musimy być z innymi członkami Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wymiar gospodarczy, bo Unia w tym zakresie decyduje o podejmowanych działaniach. Natomiast, jeśli chodzi wymiar strategiczny i bezpieczeństwa rozumiemy też obawy Stanów Zjednoczonych” wywołane zagrożeniami, „jakie stwarza Iran dla bezpieczeństwa w regionie i na świecie” – dodał.

Minister zapewnił, że polskie władze będą starały się namówić pozostałe kraje członkowskie do „wzięcia pod uwagę nie tylko interesów poszczególnych firm, które zainwestowały w Iranie, ale też względów bezpieczeństwa”.

Czaputowicz zwrócił też uwagę na fakt, że zgodnie z zapewnieniem szefa amerykańskiej dyplomacji będą prowadzone rozmowy z krajami członkowskimi Unii na ten temat, co oznacza, że Amerykanie postarają się też sami o przybliżenie swego stanowiska partnerom z UE.

W kwestiach bezpieczeństwa regionalnego, amerykański sekretarz stanu zgodził się ze swoim polskim gościem, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niekorzystna dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Wschodniej i zagraża integralności terytorialnej Ukrainy.

00073ODZHMOHHW4V-C431.jpg
Źródło: RMF24

(Wizy)ty

Polski minister omówił także podczas wizyty w Departamencie Stanu „kalendarz wizyt” przedstawicieli władz RP w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ministra Czaputowicza oficjalna wizyta państwowa z udziałem polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych „będzie zrealizowana jeszcze w tym roku”. Czaputowicz zapewnił, że rozmawiał o wizycie z sekretarzem stanu Pompeo, który wskazał na pewne trudności, jakie wynikają z kalendarza wyborczego w USA i związanych z tym zobowiązań Donalda Trumpa.

Jacek Czaputowicz odniósł się też do sprawy zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków. Poinformował, że poruszył ten problem podczas swojego wcześniejszego spotkania w Heritage Foundation, w którym wzięli udział kongresmeni i senatorzy zainteresowani sprawami polskimi. „Amerykanie wykazują duże zrozumienie dla aspiracji polskich – zaznaczył Czaputowicz. „Istnieje silny parlamentarny ruch wspierający tę sprawę w USA” – dodał.

Rzeczniczka amerykańskiego MSZ Heather Nauert w oświadczeniu wydanym po spotkaniu Mike’a Pompeo z Jackiem Czaputowiczem poinformowała, że szef amerykańskiej dyplomacji złożył gratulacje swojemu polskiemu rozmówcy z „okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podziękował za polskie przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.

Profit?

Spotkanie z Mikiem Pompeo było jednym z ważniejszych punktów wizyty ministra Czaputowicza w Stanach Zjednoczonych. Dziś szef polskiej dyplomacji uda się do Nowego Jorku, gdzie poprowadzi debatę otwartą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i przedstawi stanowisko RP. Polska, która sprawuje obecnie miesięczną prezydencję w Radzie, jest inicjatorką debaty. Na marginesie debaty minister Czaputowicz odbędzie spotkania dwustronne.

Jak podkreśla MSZ, wizyta ministra Czaputowicza jest drugim wydarzeniem wysokiego szczebla podczas prezydencji Polski, po ostatniej otwartej debacie poświęconej poszanowaniu prawa międzynarodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Po raz kolejny prezydencję RB ONZ będziemy pełnić w drugiej połowie 2019 r.

united_nations_photo_flickr_unsc_2.jpg
Źródło: Telewizja Republika

Źródła: Pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s