POLSKI FILM WŚRÓD ZWYCIĘZCÓW W CANNES

19 maja 2018 roku skończyła się 71 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Polski film „Zimna wojna” reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę w nominacji „najlepszy reżyser”. Film walczył również o najważniejszą nagrodę festiwalu – Złotą Palmę.

To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która znalazła się w konkursie głównym najważniejszej imprezy filmowej świata. „Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie.

Cold War (ZimnaWojna) new clip official from Cannes

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma Kino Świat. Film wejdzie do polskich kin w 2018 roku.

33020315_1641332855962525_113866373360254976_n

Producentka „Zimnej wojny” Ewa Puszczyńska w niedzielnej rozmowie z PAP oceniła, że obraz Pawlikowskiego „został przyjęty w Cannes bardzo dobrze” zarówno przez krytyków, jak i festiwalową publiczność. Nagroda za reżyserię – mimo że indywidualna – „to oczywiście wspólny sukces”. Określiła ją także mianem „najbardziej zasłużonej i najlepszej, jaką mogliśmy dostać”, „dlatego, że to jest kino absolutnie autorskie i wszystko – cały kształt filmu, to jak grają aktorzy, jak wygląda scenografia, jak ten film tak naprawdę jest stworzony – to jest «piętno» Pawła (Pawlikowskiego)”.

Jeżeli się zna i akceptuje metodę, jaką on pracuje, to po prostu podróżuje się razem z nim aż do samego końca, nie zważając na to, że po drodze są góry, doliny, wyboje i że jest trudno – komentowała pracę z reżyserem Ewa Puszczyńska.

Puszczyńska, która współpracowała z Pawlikowskim również przy produkcji nagrodzonej Oscarem „Idy”, przyznała, że „Zimna wojna” to film z większym budżetem, ale sposób pracy oraz proces tworzenia był dokładnie taki sam.

 

Źródła: kultura.onet.pl, eska.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s