STREFA GAZY: KRWAWY I ŻAŁOBNY POCZĄTEK TYGODNIA DLA PALESTYŃCZYKÓW

Sytuacja na granicy Strefy Gazy i Izraela jest bardzo napięta. W poniedziałek i wtorek śmierć poniosło w sumie 60 Palestyńczyków. Miejscowa ludność uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych, które przeradzały się w protesty i demonstracje rodzące coraz więcej agresji.

Czarne dni

Tłum Palestyńczyków próbował sforsować umocnione ogrodzenia wzniesione przez Izrael na granicy Strefy Gazy w odpowiedzi otworzono ogień, śmierć poniosły dziesiątki ludzi a tysiące zostało rannych.  Orszaki żałobne przedzierające się przez Strefę Gazy w tych ciężkich dla Palestyńczyków dniach mało wspólnego mają z szacunkiem i świętością. Ich uczestnicy wymachujący palestyńskimi flagami nawołują do zemsty za 60 zabitych i niemal 3000 rannych braci i sióstr w ostatnich dniach. Siłę demonstracji w duży sposób zwiększyła śmierć 8-miesięcznej dziewczynki, która zmarła otruta gazem łzawiącym, ciało dziecka zostało owinięte w palestyńską flagę, aż kilkaset osób wzięło udział w jej pogrzebie. Sytuacja medyczna jest w tragicznym stanie, placówki niosące ratunek nie nadążają z udzielaniem pomocy, a potrzebujących wciąż przybywa.

strefafoto: PAP/EPA

Świat patrzy

Już dziś odbędzie się spotkanie  ministrów spraw zagranicznych 22 państw, które wchodzą w skład Ligi Państw Arabskich. Głównym celem zgromadzenia będzie znalezienie sposobu na ograniczenie Izraelskiej agresji wobec palestyńskiej ludności oraz zastanowienie się jak przeciwdziałać nielegalnej decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu ich ambasady do Jerozolimy. Jutro natomiast dojdzie do posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ, które zostało zwołane na wniosek Palestyny i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nadzwyczajne posiedzenie odbędzie się po raz pierwszy od grudnia 2017, kiedy to podjęto dyskusję na temat sytuacji w Birmie, wówczas armia przeprowadziła ataki na mniejszość muzułmańską Rohindża. Podczas piątkowego spotkania omawiana ma zostać sytuacja w Strefie Gazy. Doszło jeszcze do decyzji Tureckich władz, które nawołują, aby Izraelski konsul generalny powrócił do własnego kraju na czas nieokreślony, oznacza to, że stosunki dyplomatyczne są coraz bardziej ograniczone, a napięta sytuacja nie zmierza w kierunku łagodnego rozwiązania.

Źródła: natemat.pltvn24.plpap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s