SPÓR O POMNIK KATYŃSKI

Pomnik katyński w Jersey City miał zostać usunięty ze swojego miejsca z powodu przebudowy placu. Protest ogłosili polscy politycy wraz z amerykańską Polonią. W sprawie osiągnięto kompromis.

Burmistrz Jersey City Stevan Fulop poinformował, że monument przy Exchange Place zostanie usunięty z powodu planu przebudowy placu. Do decyzji odniósł się marszałek senatu Stanisław Karczewski, który powiedział, że być może izba wyższa podejmie uchwałę w tej sprawie. – Sytuacja jest naprawdę skandaliczna i bardzo dla nas przykra – oznajmił. Stevan Fulop w odpowiedzi na słowa polskiego polityka napisał na swoim Twitterze

Wszystko, co mogę powiedzieć, to tyle, że ten facet to jakiś żart. Fakty są takie, że to znany antysemita, biały nacjonalista i negacjonista Holocaustu, z zerową wiarygodnością. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć

 

 

 

Na słowa burmistrza Jersey City zareagował ambasador Polski w USA Piotr Wilczek, który potępił tę wypowiedź oraz podkreślił, że zarzuty pod adresem Marszałka Senatu są bezpodstawne.

 

„Pomnik zostaje, Fulop odejdź !”

W niedzielę Polonia protestowała przed katyńskim pomnikiem przeciw planom przeniesienia monumentu z placu Exchange Place. W demonstracji brało udział około 400 osób. Przybyli z biało-czerwonymi flagami i transparentami, domagając  się zachowania pomnika w dotychczasowym miejscu i uszanowania polskiej historii.

„Pomnik zostaje’ Fulop Odejdź!”- Skandowali demonstranci protestu, który został zorganizowany przez kandydata na senatora stanu Nowy Jork Sławomira Plattę.

Kompromis i skrucha

W poniedziałek zostało wygłoszone przemówienie, w którym burmistrz Jersey, wyraził żal z powodu swojego wpisu na twitterze.

Uważam za niefortunne, że nieporozumienia związane z moimi planami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego doprowadziły do nagromadzenia się urazów po obu stronach. U podstaw tych planów były jednak dobre intencje. (…) Jeżeli moje wypowiedzi na Twitterze sprawiły wrażenie, że nie szanuję Senatora Karczewskiego, to głęboko tego żałuję – podkreślił Fulop w oświadczeniu przekazanym polskim mediom.

W ramach wypracowanego kompromisu pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie on jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym się znajduje.

Źródła: tvn24.pl, pap.pl, rmf.24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s