MAM TĘ MOC CAŁĄ NOC!

Gdyby ktoś chciał napisać hymn miłośników kawy, z pewnością zawarłby w nim takie zdanie.

attractive-bar-barista-296888

O kawie krąży wiele faktów i mitów, które na przemian wznoszą ją na piedestał najlepszego napoju ludzkości, a zaraz potem strącają w ostatni krąg piekieł za wszelkie przewinienia dokonywane na ludzkim organizmie. Po której stronie barykady stanąć?

Najlepiej byłoby znaleźć się na samym froncie, ponieważ kawę najprościej określić napojem, którego zabraniać nie trzeba, ale jak ze wszystkim w życiu – co za dużo, to nie zdrowo.

A to było tak

Każdy wie, że kawa bierze się z krajów takich jak Etiopia i są to nasiona kawowca, które zawierają kofeinę. Niezaprzeczalnie. Należy jednak pamiętać, że na jakość kawy, a poprzez to na jej działanie, ogromny wpływ ma jej przygotowanie do samego procesu parzenia. Otóż, ziarna kawy należy najpierw oczyścić i wysuszyć, a to jest spory problem. Wyobraźmy sobie ogromną firmę w Etiopii, która zajmuje się produkcją kawy. Pracownicy zbierają ziarna, ręcznie lub specjalnymi maszynami, metody są różne, ale jak te wszystkie tony ziaren umyć? Pierwszą myślą, jaka zapewne nasuwa się na myśl – oczywiście wodą! Tutaj następuje zderzenie z rzeczywistością – w Etiopii? Marnować ogromne ilości tak cennej wody na umycie ziaren kawy?

Oczywiście ta metoda w krajach, gdzie wody nikomu nie brakuje ma swoje zastosowanie i sprawdza się świetnie. W naszej Etiopii kawę suszy się na słońcu. Na ziemi lub ogromnych plastikowych plandekach. (Czasem na wybetonowanym gruncie, co jest najlepszą opcją i taka kawa jest wysokiej jakości). Należy jednak zauważyć, że kawa działa jak gąbka, wchłania w siebie wszystko, co ją otacza. Susząc więc kawę na ziemi – sprawimy, że kawa nią przesiąknie. Nie ma co się oszukiwać, po takiej ziemi chodzą różnorakie zwierzątka i, że tak to nazwijmy, robią swoje. I oto powstaje kawa rozpuszczalna, która nie słynie z najlepszych właściwości zdrowotnych.

Wycieczka statkiem

Niestety, wielu dostawców kawy nie przywiązuje większej wagi do tego, w jakich warunkach kawa dotrze do jego kontynentu. Zdarzają się w związku z tym sytuacje, że ziarna kawy zapakowane w jutowe worki trafiają do kontenera, w którym miesiąc temu przewożona była chemia, na przykład środki czyszczące. Idealny scenariusz na katastrofę. Jak już wiemy, kawa wchłonie wszelkie pozostałości po owej chemii i nie będzie to tylko zapach, ale niestety także związki chemiczne, które z pewnością nigdy nie powinny dostawać się do naszego układu pokarmowego.

art-blur-cappuccino-302899

Najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu

Kremy przeciwzmarszczkowe to przy kawie zbędny ceremoniał. Skoro można połączyć przyjemne picie kawy z dbałością o kondycję skóry, to należy korzystać. Kawa zawiera polifenole, czyli związki o właściwościach przeciwutleniających. Oznacza to, że wychwytują one wolne rodniki i usuwają je z organizmu. W ten sposób następuje opóźnienie procesów starzenia, więc możemy cieszyć się gładką i jędrną skórą dłużej.

Polifenole pozbywając się wolnych rodników, zapobiegają także chorobom układu krążenia i niektórym rodzajom nowotworów, na przykład pęcherza moczowego czy prostaty. Kawa działa moczopędnie, co może odwadniać organizm. Jednak zdecydowana większość ludzi w sytuacji, kiedy zaczyna być odwodniona, ma możliwość uzupełnienia płynów, co przekłada się na zwiększoną filtrację narządów, a dzięki temu ich zdrowe funkcjonowanie. Polifenole zapobiegają także odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zagrożenie miażdżycą, zawałem serca i udarem mózgu. Działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie.

O kofeinie w kawie przypominać nie trzeba. Wszyscy wiemy, że działa ona pobudzająco. Chcąc być jednak dokładnym, należy wyjaśnić, że kofeina tylko pośrednio przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia. Podnosi ona na krótki okres czasu ciśnienie krwi, prowadzi to do przyspieszenia akcji serca, a w efekcie do lepszego dotlenienia naszego organizmu. Najważniejszym organem, po którego dotlenieniu czujemy się lepiej, jest oczywiście nasz mózg. Jeśli chcemy więc czuć się lepiej, nie pijąc kawy, korzystajmy z jak największej ilości świeżego powietrza, chodźmy na spacery lub pozostawiajmy uchylone okno na noc.

apple-device-blur-blurry-273222

Każda substancja jest trucizną – w odpowiednim stężeniu

Od tej reguły nie odbiega kawa. Dawka uznawana za optymalną dla organizmu to 100 – 300 mg kofeiny, czyli około dwóch filiżanek. Nadgorliwi fani tego napoju muszą się liczyć z negatywnymi skutkami, do których najczęściej zalicza się wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia. Niedobór tych pierwiastków nie oznacza nagłej i tragicznej śmierci, jednak jest bardzo niewygodny w codziennym życiu. Chyba nikt nie lubi, gdy próbuje się na czymś skoncentrować, aż tu nagle powieka niekontrolowanie drży, a próby opanowanie jej okazują się być bezskuteczne.

Picie zbyt dużej ilości kawy może prowadzić do różnych dyskomfortów żołądka, niestrawności czy zaburzeń trawienia. Dobrym sposobem na zapobieganie niechcianym skutkom jest wypicie szklanki chłodnej wody przed kawą.

Skrajnym skutkiem nadużywania kofeiny jest uzależnienie. Kofeina jest alkaloidem uzależniającym, na który w pewnym momencie organizm przestaje być wrażliwy, przestaje reagować. Taka osoba czuje, że potrzebuje coraz większej ilości kawy o coraz mocniejszym stężeniu kofeiny. W tak skrajnym przypadku mogą pojawić się problemy z sercem i krążeniem.

beverage-breakfast-brewed-coffee-374885

Pić czy nie pić?

Oto jest pytanie do każdego z nas. Nie da się sklasyfikować wszystkich kaw na świecie jako dobre lub złe, ponieważ rodzajów, odmian i sposobów przygotowania kaw są nieskończone ilości. Dodatkowo każdy z nas, jako człowiek, jest inny i każdy organizm może zupełnie inaczej na kawę reagować. Jeżeli picie tego napoju nie wywołuje żadnych ostrych komplikacji, smakuje nam, a przede wszystkim czujemy się po nim dobrze, nie ma wskazań do tego, żeby z kawy rezygnować. Jeśli jednak po wypiciu czujemy się źle, należy obserwować swój organizm, a także przeanalizować swoją dietę. Kolejnym rozwiązaniem jest zmiana kawy, ponieważ dobra kawa, to zdrowa kawa.

Źródła: nazdrowie.pl, www.onet.pl, m.wylecz.to/pl

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s