LEONARDO NIEDŁUGO WYJEŻDŻA Z ŁODZI!

Tylko do 3 czerwca można zobaczyć wystawę maszyn Leonardo da Vinci w EC1 w Łodzi. W Internecie możemy przeczytać same pozytywne opinie o wystawie, która przyciągnęła tłumy ludzi nie tylko interesujących się sztuką.

Z dzieł Leonarda da Vinci przetrwało zaledwie 15 obrazów artysty, a także około 7000 stron szkiców i notatek, które sporządzał pismem lustrzanym, prawdopodobnie z powodu leworęczności. Były to m.in. szkice maszyn wojennych, dźwigu i maszyny latającej. W swoim „Traktacie o malarstwie” zawarł wskazówki i uwagi dotyczące sposobów malowania perspektywy, kolorów, konturów i światła. To on już 40 lat przed narodzeniem Mikołaja Kopernika uważał, że słońce się nie porusza. Jego notatki docenił nawet Bill Gates, który kupił je za 30 milionów dolarów.

 leonardo

Dzieła artysty owiane są tajemnicą, jego obrazy wzbudzają wiele kontrowersji, a i sam Leonardo da Vinci to tak naprawdę temat rzeka. Dlatego tak wielkie zainteresowanie wzbudza wszystko, co z nim związane. Do tej pory niesamowitą wystawę zobaczyło 750 000 ludzi na całym świecie. W Łodzi możemy ją zobaczyć od listopada, ale zapominalskim i spóźnialskim przypominam, że czas się już kończy i niedługo wystawa wraca do domu! Co można na niej zobaczyć? 70 eksponatów, 46 instalacji multimedialnych i 40 modeli historycznych. Łódź jest ostatnim przystankiem tej wystawy.

leonardo 5

Dowiadujemy się z niej m.in. jak wyglądał akwalung 500 lat temu, a jak pierwsze maszyny latające, co to jest biopleograf, jak pracował największy geniusz i których koncepcji używamy po dziś dzień. Jego wynalazki charakteryzują się kreatywnością twórcy, praktycznością i plastycznością. Wystawa pokazuje, w jaki sposób powstają dzieła począwszy od koncepcji i szkicu, skończywszy na modelu. Niestety, nie wszystkie jego maszyny zostały zrealizowane. Część ze notatek została przez artystę zaszyfrowana tak, by tylko on mógł stworzyć to, co zaprojektował.

leonardo 3

Wystawa jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 09:00 – 19:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 20:00. Przypominam, że EC1 znajduje się na ulicy Targowej z wejściem od ulicy Hasa.

Gorąco zapraszam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s