ARTYKUŁ 7.

Wiceszef KE Frans Timmermans oznajmił w poniedziałek przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów ds. europejskich, że na tym etapie nie ma szans na wycofanie art. 7 uruchomionego przez KE w związku z obawami o stan praworządności w Polsce.

Początek sporu

Dla tych, którzy zdążyli zapomnieć o sprawie Polski w Komisji Europejskiej spieszymy z pomocą. Otóż Komisja Europejska zdecydowała 20 grudnia 2017 roku o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej. Jednocześnie Komisja wydała czwartą rekomendację w zakresie praworządności i dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń. Komisja Europejska zdecydowała się na taki krok po raz pierwszy w historii. Otworzyła tym samym drogę, na końcu której może dojść nawet do głosowania o odebraniu Polsce prawa do decydowania o sprawach dotyczących całej wspólnoty

Frans Timmermans
fot. corporateeurope.org

Komisja analizowała ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Na spotkaniu unijni komisarze podjęli decyzję o aktywowaniu wobec Polski art. 7 ust. 1 unijnego traktatu. Artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Sama procedura składa się z kilku etapów. Pierwszym jest uznanie, że w jednym z państw istnieje ryzyko naruszeń (7.1.). Następnie, w drugim kroku wszystkie rządy stwierdzają, że naruszenie jest stałe, poważne (7.2.) i jeśli tak się stanie, można przejść do trzeciego etapu. Tym jest głosowanie nad sankcjami (7.3.).

Dialog Warszawa – Bruksela

 KE domagał się  zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz aby zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, że prezes i wiceprezes będą wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. Do tego ostatniego postulatu odniósł się polski rząd i zapowiedział szybką publikację wyroków. Opozycja zaznacza, że opublikowanie wyroków TK nie będzie niosło za sobą żadnych konsekwencji prawnych.

Zrobiliśmy postępy w rozmowach z polską ale jest za wcześnie na wycofanie artykułu 7.

– powiedział PAP Timmermans.

eb36fe45-eecb-4b86-888a-a6638a3acf4d

Jednocześnie zaznaczał, że została przebyta już długa droga, a dialog Polski z Unia Europejską w ostatnich miesiącach zintensyfikował się. KE przekonała polski rząd, by ustawy o sądownictwie, które zakończyły swoją drogę legislacyjną, zostały tak naprawdę przywrócone do ponownego procedowania w sejmie.

Wycofywanie się rządu ze zmian ustawodawczych i sądowniczych będzie dobre dla Polski

– powiedział były prezydent RP Bronisław Komorowski.

 Na główny przedmiot sporu wyrosła w ostatnim czasie kwestia skargi nadzwyczajnej. Obecne przepisy, które były spełnieniem obietnic wyborczych prezydenta, przewidują możliwość złożenia skargi na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. KE obawiała się, że mogłoby to podważyć system sądownictwa w Polsce. W przyjętej przez posłów w ubiegłym tygodniu nowelizacji ograniczono jednak katalog podmiotów, które mogłyby składać taką skargę. Przegłosowane przez Sejm zmiany dotyczą też mianowania asesorów.

Komisja Europejska porusza się zygzakiem: raz mamy sygnał, że kompromis jest gotowy, a za chwilę KE mówi coś innego – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski o sprawie art. 7. – Kompromis jest na stole, teraz jest kwestia woli politycznej po stronie Brukseli, żeby sprawę zakończyć

– dodał.

 Dla KE ważne są realne zmiany, a nie zmiany nazywane przez niektórych komentatorów jako czysto stylistyczne. Posłowie opozycji zaznaczają, że nie chcieliby aby decyzje rządu wywoływały sankcje finansowe wobec Polski. Sprawa braku praworządności może nieść za sobą także skutki budżetowe. Bowiem środki unijne jakie mają wpływać do krajów członkowskich mogą być uzależnione od praworządności w danym kraju.

KE zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.

Źródła: Politico.eu, TVN24, PAP

Jedna uwaga do wpisu “ARTYKUŁ 7.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s