NIE MA HAKA NA WIEŚNIAKA

Na wsi nie ma asfaltowych dróg, zamiast samochodami ludzie jeżdżą konno, nie wszyscy jeszcze mają prąd, a miejsca takiego jak galeria handlowa nikt nie zna.

Czytasz i nie dowierzasz? Brzmi absurdalnie? Wyczuwasz ironię? W żadnym przypadku. To tylko część ciekawostek, których jakiś czas temu dowiedziałam się od nowo poznanej dziewczyny z dużego miasta. Od urodzenia mieszkam na wsi, jestem dumna z tego pochodzenia, i nigdy nie miałam z tym żadnych problemów. Wręcz przeciwnie czyste powietrze, cisza i spokój. Zalety można wymieniać w nieskończoność.

Pewnego razu miałam możliwość uczestniczyć w pewnym ciekawym projekcie, w którym poznałam kilka dziewczyn. Jedna z nich była rodowitą Warszawianką, tak się złożyło, że zaczęłyśmy rozmawiać. Byłyśmy wtedy w jednej z Warszawskich galerii, nie wiem która z nas była bardziej w szoku podczas tej rozmowy. Zapytała mnie czy byłam kiedyś w galerii, odpowiedziałam jej ironicznie, że nie, to mój pierwszy raz, (kto zadaje takie głupie pytania), jednak ona nie wyczuła tej ironii i odebrała to całkiem na poważnie, zaczęła mówić dalej, że my tutaj w galerii mamy takie monitory na których można wpisać jaki sklep nas interesuje i wtedy pokaże nam jak do niego dojść. W środku pękałam ze śmiechu, ale postanowiłam potraktować ją z dystansem i dowiedzieć jak się jak najwięcej o samej sobie, czyli osobie pochodzącej ze wsi. Zapytałam jej jak myśli, jak wygląda życie na wsi. Ochoczo zaczęła mi opowiadać, że z tego co ona wie, to drogi są kamieniste, albo piaskowe, nie mamy jeszcze samochodów, tylko wszędzie jeździmy konno, że u nas jest tylko komunikacja wiejska, która dwa razy w tygodniu zawozi nas do większego miasta na zakupy, nie wiemy co to jest galeria handlowa, nie każdy ma jeszcze dostęp do prądu, u każdego na podwórku jest bardzo dużo krów i świń, które luźno biegają po podwórku. Z każdym kolejnym jej słowem bledłam coraz bardziej i było mi mniej do śmiechu, miałam nadzieję, że zaraz powie, że jednak żartuje. Nie powiedziała.

To co napisałam brzmi absurdalnie, ale jest całkowitą prawdą. Zastanawiałam się w takim razie, gdzie ona się wychowała, że ma takie spojrzenie na świat. Bardzo mnie to przeraziło. Od razu zaczęłam jej tłumaczyć jak jest naprawdę, że życie na wsi wygląda całkowicie inaczej, że tak może i było, ale chyba dwa wieki do tyłu. I od razu nasunęło mi się pytanie: Czy absolutna większość ludzi z miasta nie ma pojęcia jak wygląda życie na wsi? Czy jest to tylko mały procent społeczeństwa? Nie wiem, ale ona chyba nie uwierzyła mi kiedy powiedziałam jak jest naprawdę. Do tej pory niespokojna moja głowa, co myślą o wsi jej koleżanki.

Stereotypy będą towarzyszyć nam ciągle, więc nie da się pozbyć ich od tak! Przeglądając jednak różne ankiety, można zobaczyć, że większość młodych osób z miast postrzega ludzi ze wsi najbardziej stereotypowo, jako zacofanych, religijnych, czy nie będących na bieżąco z tym co dzieje się na świecie. Może wpływ ma też oglądanie telewizji? Ktoś kto lubi Kargula i Pawlaka i zatrzymał się w tamtych czasach, kiedy na wsi była używana gwara, dalej żyje w przeświadczeniu, że ludzie ze wsi mają “swój” język. Tak jak Polak wyjeżdżający za granicę w sandałach i skarpetach, z reklamówką z biedronki w dłoni, tak też “wieśniak” postrzegany jest jako ktoś kto przyjeżdża do miasta, w celu zrobienia pamiątkowych zdjęć bo przecież nigdy tak wysokich budynków nie widział. Prawda jest taka, że człowiek ze wsi wygląda tak samo jak ten z miasta, zachowuje się tak samo, mówi tak samo, pachnie tak samo, a czasem ma nawet więcej kultury osobistej niż ten miastowy. Warto jednak pamiętać, że człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s