SEJM OBNIŻYŁ UPOSAŻENIA PARLAMENTARZYSTÓW O 20 PROCENT

Sejm uchwalił w czwartek wieczorem, podczas przyśpieszonego posiedzenia, ustawę, która spowoduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało wysokości 80 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu.

Za ustawą głosowało 240 posłów, dwóch było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 213 posłów, w tym całe kluby: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów.

Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Odrzucono poprawki opozycji

Zgodnie z poprawką przyjętą przez Sejm, uchylono zapis, mówiący o tym, że „poseł lub senator nie może pobierać jednocześnie diety parlamentarnej i diety z tytułu wykonywania funkcji radnego”. Czyli środki finansowe przewidziane na koszty związane z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Będą one wynosić 25 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu. Od kwietnia 2001 r. nie można łączyć mandatu radnego gminy, powiatu czy sejmiku województwa z funkcją posła lub senatora.

Druga poprawka przyjęta przez Sejm, wprowadzona po uwzględnieniu uwag Biura Legislacyjnego Sejmu, mówi, że „ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia”. Pierwotnie ustawa miała wchodzić w życie „z pierwszym dniem miesiąca następującego po dniu ogłoszenia”.

Pozostałe poprawki zaproponowane przez kluby Kukiz’15, PSL i Nowoczesną mające powiązać uposażenia parlamentarzystów ze średnimi zarobkami Polaków zostały odrzucone.

Pokłosie nagród dla ministrów

Opozycja zarzuca Prawu i Sprawiedliwości, że starają się zatrzeć złe wrażenie po sprawie nagród przyznanych ministrom rządu Beaty Szydło. Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński stwierdził, że ustawa nie wystarczy, żeby „przykryć aferę nagrodową”.

– To nie wystarczy, żeby w jakiś sposób przypudrować zachłanność, krnąbrność tej władzy – ocenił.

Poseł PO Sławomir Nitras powiedział, że politycy opozycji stale od początku kadencji Sejmu mają obniżane uposażenia w związku z nakładaniem na nich kar.

Poseł PiS Piotr Kaleta zaproponował, żeby politycy opozycji, którzy zgłaszali poprawki zakładające obniżenie uposażenia poselskiego do 0 zł, złożyli oświadczenie po zakończeniu posiedzenia, że zrzekną się swojego uposażenia.

– Wtedy zobaczymy i mówimy – sprawdzam – powiedział.

Ustawę skrytykował również lider Kukiz 15′ mówiąc – Gdybyście naprawdę chcieli oszczędzać, to dawno przyjęlibyście projekt Kukiz’15 obniżenia kwoty wolnej od podatku posłów do poziomu kwoty wolnej od podatku obywateli.

Źródło: pap.pl, tvn24.pl, agencjagazeta.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s