POTRÓJNY UŚCISK DŁONI. CO WYDARZYŁO SIĘ PODCZAS SZCZYTU CHINY-JAPONIA-KOREA POŁUDNIOWA?

Przywódcy Chin, Japonii i Korei Południowej spotkali się w środę w Tokio. Był to pierwszy tego rodzaju, trójstronny szczyt po ponad dwóch latach. W trakcie spotkania premier Japonii Shinz oAbe, premier Chin Li Keqiang oraz prezydent Korei Południowej Mun Dze In zadecydowali o podjęciu współpracy mającej na celu denuklearyzację Korei Północnej, a także postanowili promować obejmujące wszystkie trzy strony regionalne porozumienie handlowe.

Trzech przywódców względem problemu Korei Północnej

Jak przekazał gabinet prezydenta Mun Dze Ina, głowy Chin, Japonii i Korei Południowej zadeklarowały wsparcie dla idei denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Tym samym zarówno chiński, jak i japoński rząd oficjalnie wsparły porozumienie między obiema Koreami zawiązane w Panmundżomie.

Podczas konferencji, która odbyła się po spotkaniu trzech przywódców, japoński premier Shinzo Abe podkreślił:

Musimy podtrzymać impet w kierunku denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz w stronę pokoju i bezpieczeństwa w Azji Północno-Wschodniej, a także, współpracując jeszcze silniej ze społeczeństwem międzynarodowym, upewnić się, że będzie on związany z konkretnymi działaniami Korei Północnej.

Każda z trzech stron wyraziła również nadzieję na powodzenie zapowiadanego spotkania prezydenta USA – Donalda Trupa z przywódcą KRLD – Kim Dzong Unem, które odbędzie się najprawdopodobniej na początku czerwca. Shinzo Abe, Li Keqiang wraz z Mun Dze Inem planują również dalszą współpracę, która pozwoli utrzymać pokój w Azji Północno-Wschodniej.

Chiny, Japonia i Korea Południowa podejmą ścisłą współpracę gospodarczą

Poruszane podczas szczytu kwestie gospodarcze mogą mieć związek z naciskami USA dotyczącymi ceł. Donald Trump groził Chinom, że nałoży na azjatyckie państwo karne taryfy, które obejmą towary eksportowane przez nie do Stanów Zjednoczonych. To może oznaczać opłaty wysokości od 50 mld do nawet 150 mld USD rocznie.

Jak donosi agencja Yonhap, w kuluarach szczytu trzech przywódców ustalono, że Chiny, Japonia i Korea Południowa będą współpracować w celu pokreślenia trójstronnego partnerstwa gospodarczego oraz promować umowę o wolnym handlu.

Jak powiedział premier Chin Li Keqiang:

Wszyscy jesteśmy beneficjentami wolnego handlu i choć pojawiły się różne kwestie, nie powinno to stać nam na drodze (…) Pokażmy poprzez rzeczywiste działania, że nasze trzy kraje popierają zaangażowanie w wolny handel.

W trakcie szczytu podjęte zostały również tematy związane z gospodarką, ale również wymianą kulturalną i edukacyjną pomiędzy trzema państwami. Wszystko po to, by jak najbardziej zacieśnić współpracę między wszystkimi trzema stronami i powrócić do tradycji corocznych spotkań głów Chin, Japonii i Korei Południowej. Zeszłoroczny szczyt nie odbył się ze względu na napięte stosunki między państwami.

Źródła: pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s