KLESZCZ TAM, GDZIE TELEFON

Wyniki eksperymentu polsko-słowackiej współpracy pokazały, że na sposób rozmieszczenia kleszczy wpływa radiofalowe promieniowanie elektromagnetyczne. To oznacza, że być może znaleźliśmy drogę, którą kleszcze nie chodzą.

Nie trzeba być geniuszem, by zauważyć, że te uciążliwe małe istotki rozmieszczają się chaotycznie. Są miejsca, gdzie nie spotka się ani jednego, a są tereny, gdzie kleszcz na kleszczu siedzi. Okazuje się, że ich mozaikowa „mapa zagęszczeń” to nie przypadek. One dobrze wiedzą, co robią i zadomawiają się tam, gdzie przebywa więcej zwierząt (im więcej zwierząt, tym więcej krwi, a przecież krew to to, co kleszcze lubią najbardziej). Jak jednak rozpoznają, że obiad właśnie się zbliża? Przez zmiany temperatury czy stężenia dwutlenku węgla.

Ostatnio jednak okazało się, że nie tylko bliskość posiłku wpływa na to, gdzie kleszcze się pojawiają. Naukowcy z Polski i Słowacji sugerują na łamach „Experimental and Applied Acarology”, że o tym może decydować również promieniowanie elektromagnetyczne.

To tylko hipoteza

Choć to wciąż niepotwierdzone, to tej hipotezie towarzyszą przekonujące argumenty, które dostarczył eksperyment przeprowadzony w laboratorium na ponad ośmiuset kleszczach łąkowych. Badaczy zainteresowało, jak zareagują kleszcze na promieniowanie fal o takiej częstotliwości, jakie emitują telefony komórkowe i maszty telefonii.

Nie użyto jednak telefonów, a specjalnie skonstruowanego na ten eksperyment urządzenia.

To coś w rodzaju prostego labiryntu – dwuramienna rurka z polipropylenu, której jedno ramię jest przezroczyste, a drugie – pokryte miedzią. Kiedy labirynt umieszczono w polu elektromagnetycznym, przezroczyste ramię zostało poddane działaniu promieniowania, a to pokryte miedzią było zasłonięte i stanowiło miejsce wolne od promieniowania

– tłumaczy dr Viktoria Majlathova z Instytutu Parazytologii Słowackiej Akademii Nauk.

Podczas trwania eksperymentu wpuszczano kleszcze do rurki, którą umieszczano w polu elektromagnetycznym. Częstotliwość wpuszczanych fal wynosiła 900 MHz i 5000 MHz. Źródłem takie promieniowania [900 MHz] są telefony i sieci Wi-Fi [5000 MHz]. W rurce pozostawiono miejsce, gdzie promieniowanie nie docierało, dzięki zawartej tam miedzi. Kleszcz mógł albo uciec tam, gdzie było „czysto”, ale zawędrować tam, gdzie znajdowało się promieniowanie.

Trzeba zaznaczyć, że reakcję kleszczy na pole elektromagnetyczne badano w układzie eksperymentalnym, gdzie wyłączono inne bodźce, mogące wpływać na ich zachowanie – zapachy, zmiany wilgotności czy temperatury. Badano je w idealnej ciemności, aby na reakcję nie wpłynęły nawet różnice jasności.

Przy częstotliwości 900 MHz kleszcze wolały obszar napromieniowany od obszaru czystego, natomiast przy 5000 MHz oddalały się do miejsca, gdzie fale nie docierały.

Stwierdziliśmy, że kleszcze preferują pole elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz – dokładnie takiej, jaka wykorzystywana jest w telefonach komórkowych. Okazało się zarazem, że odstraszało je pole elektromagnetyczne o częstotliwości takiej, jaka towarzyszy masztom radiofonii komórkowej

– opowiada dr Majlathova.

Dlaczego kleszcze reagują?

Reagują na dwutlenek węgla w naszym oddechu, temperaturę i inne bodźce chemiczne pochodzące od gospodarzy, na których kleszcze żerują, aby zamknąć swój życiowy cykl. Dlatego skuteczność w znajdowaniu żywiciela, by napić się jego krwi, to dla kleszcza kwestia życia i śmierci. Pole elektromagnetyczne może być wykorzystane, jako źródło informacji o zbliżających się żywicielu, gdyż także organizmy żywe generują taki rodzaj pola

– mówi główna autorka badań.

Dalsze eksperymenty i kontynuowanie obserwacji kleszczy może zaowocować wiedzą, jak skutecznie odstraszyć od siebie niechciane pajęczaki. Naukowcy zastrzegają jednak, aby nie wyciągać z eksperymentu wniosków, że telefony komórkowe przyciągają kleszcze. Brak urządzenia nie sprawi, że będziemy bezpieczni.

Źródła: pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s