TRAGEDIA W KOPALNI ZOFIÓWKA

Dnia 5 maja ok. godz. 11:00  w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdrój doszło do silnego wstrząsu. Łącznie w chwili zdarzenia pod ziemią pracowało ok. 250 osób, z których 7 zaginęło. W akcji ratunkowej wzięły udział 42 pięcioosobowe zastępy ratownicze.

Dwóch lekko rannych górników trafiło do szpitala i ich zdrowiu nic nie zagraża. W niedzielę ratownicy wydobyli na powierzchnię zwłoki dwóch kolejnych górników – to siódma i ósma w tym roku ofiara pracy górniczej w Polsce. Pierwszy zmarły został zidentyfikowany, do identyfikacji drugiego potrzebne będą badania DNA. W dalszym ciągu trwają poszukiwania trzech uwięzionych pod ziemią pracowników.

1234

Akcja ratunkowa

Prezes Jastrzębskiej Spółki węglowej Daniel Ozon powiedział, że ekipy ratownicze przedostają się do górników z dwóch stron tak, aby jak najszybciej do nich dotrzeć. Pod ziemią pracują już czterdzieści dwa zastępy ratownicze, wkrótce dołączą do nich kolejne.

Prezes informował także, że ekipa ratownicza jest zaopatrzona w najlepszy sprzęt (między innymi GLOP, czyli Górniczy Lokalizacyjny Odbiornik Pomiarowy, a także sonda z endoskopem). Na miejsce zdarzenia zwołani zostali także specjaliści z AGH i Politechniki Śląskiej.

Akcja przebiega w dwóch wyrobiskach – w zasypanym chodniku oraz – w równoległym do niego – wentylacyjnym, w którym ratownicy zainstalowali tak zwany lutniociąg: rurę ze sprężonym powietrzem doprowadzającą je do miejsca, gdzie prawdopodobnie mogą być poszkodowani.

W nocy z poniedziałku na wtorek namierzono sygnał, który najprawdopodobniej pochodził z nadajnika radiowego wbudowanego w lampę górniczą.

123Przyczyny wstrząsu

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach

To standardowa kwalifikacja przy tego typu zdarzeniach. Na chwile obecną nie mamy oczywiście ustaleń, że istotnie doszło do naruszenia jakichś środków ostrożności ze strony kopalni, natomiast wszystkie okoliczności będą badane – zaznaczyła Joanna Smorczewska rzeczniczka prokuratury okręgowej w Gliwicach

Siła sobotniego wstrząsu wynosiła 3,42 stopnia Richtera i był to najsilniejszy wstrząs odnotowany w kopalni Zofiówka.

 

Źródło: tvn24.pl, pap.pl, rmf24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s