KULTURALNE POŻERACZE CZASU

Kultura i sztuka są tworami, które każdy z nas lubi i podziwia na swój sposób. Najlepsze wrażenie jednak wywierają, gdy mamy okazję obejrzeć je na własne oczy, a to z kolei wymaga od nas sporej ilości wolnego czasu. Dodatkowo, owe zorganizowanie wymaga długoterminowego patrzenia w przyszłość. Nie wspominając o kosztach. W tym artykule postaramy się przybliżyć najbliższe nam wydarzenia kulturalne w Łodzi, na które wejściówki nie przekraczają dwudziestu złotych lub są darmowe, a dodatkowo z pewnością zaciekawią niejednego maniaka kultury.

9. LGBT Film Festival 2018

05.2018r. – 09.05.2018r.

6ffadc3eed

LGBT Film Festival to jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT w kraju.

Filmy przybliżają nam wizję świata, do którego tęsknimy. Świata wolności i równości, poszanowania naszych praw i tożsamości, możliwości, które często pozostają jedynie w sferze naszych pragnień.

Seanse odbywają się w Kinie Przytulnym Łódzkiego Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18. Wstęp kosztuje 10 złotych, a wrażenia, jakie pozostają po filmach, są bezcenne. Pełny repertuar dostępny jest na stronie wydarzenia, a także na stronie Domu Kultury.

Kolejnym festiwalem filmowym w Łodzi jest 9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, który trwa od 7 do 14 maja, tym razem w Kinie Charlie. Ceny biletów nie przekraczają 12 złotych, a organizatorzy zapraszają do zapoznania się z repertuarem na stronie internetowej lub na miejscu.

Kultura dostępna

03.05.2018r. – 30.08.2018r.

1800x1060_slaider__KD_fiolet_auto_1600x800

Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana została jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów. Podczas festiwalu wejściówki dostaniemy za jedyne 10 złotych.

9. edycję otworzy „Pokot” Agnieszki Holland – polski reprezentant w wyścigu do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O nagrodę Akademii Filmowej walczy także niezwykły „Twój Vincent”. Fanów kina historycznego zainteresują filmy „Habit i zbroja” oraz „Zgoda” z Jakubem Gierszałem. Na wielbicieli talentu młodego aktora czeka także, obsypany nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, „Najlepszy” – historia Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym triatlonie, zrealizowana w hollywoodzkim stylu.

Operatorem projektu Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych i finansowych, co dla ludzi jest największym problemem w korzystaniu ze sztuki filmowej. Dzięki temu we wszystkich kinach Helios na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 18:00, a wyjątkowo od tej edycji również o godzinie 13:00. Pełen repertuar dostępny jest na stronie kina Helios.

Koncert pianistów z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu

11.05.2018r.

71dx

Studenci klas fortepianu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zagoszczą w murach łódzkiej uczelni muzycznej. Podczas wieczoru zabrzmią utwory na fortepian solo.

Studenci zagrają dla obecnych utwory twórców Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i innych wielkich kompozytorów.

Koncert odbędzie się o godzinie 19:00, w Sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Gdańskiej 32. Wstęp jest wolny.

Przyj dziewczyno, przyj – PREMIERA

10.05.2018r.

z7501795V,W-kamienicy-przy-ul--Roosevelta-miesci-sie-Dom-Lit

Spektakl powstał w wyniku warsztatów teatralnych realizowanych w Domu Literatury w Łodzi. Oparto je na tekście Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczę, przyj…”.

Według scenariusza i w reżyserii Michała Rzepki to dynamiczne przedstawienie oddające tempo dzisiejszej kultury, która za najważniejszy cel w życiu stawia sukces i popularność. To gorzki i szyderczy obraz współczesności z jej zubożeniem języka, powielaniem stereotypów i wyrachowaniem twórców w dążeniu do sukcesu.

Występ odbędzie się o godzinie 19:00, wstęp jest wolny.

Miss Tyfikacja – PREMIERA

11.05.2018r.

ŁódzkimDomKultury

Dramat w klimacie skandynawskim na kwartet aktorski teatru Yeta.
Niespełnione marzenia. Nieszczęśliwe uczucia. Niezdrowe relacje rodzinne. Miłość bez wzajemności. Namiętność, która ma swoją cenę. Potęga snu.
Rozsypane elementy tej układanki niechętnie i niełatwo odsłaniają swoją ponurą, fabularną całość. Przypomina ona zresztą dość oniryczny, noirowy film, posklejany przez montażystę z przypadkowo dobranych fragmentów taśmy. Nie ma tu chronologii i nie wszystkie wątki do siebie przystają. Wymaga to więc od widza skupienia uwagi, by końcowa scena nie była dlań zupełną niewiadomą.
Jaką tajemnicę kryje w sobie milczenie kobiety z cienia?

Premiera  odbędzie się o godzinie 19:00 w Łódzkim Domu Kultury (sala 323), wstęp jest wolny.

Źródła: kulturadostepna.pl, www.plasterlodzki.pl, lodz.carpediem.cd, www.nck.pl, https://amuz.edu.pl, http://lodz.wyborcza.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s