BIEG DLA TYCH, KTÓRZY NIE MOGĄ

Szwed Aron Anderson, który pokonał dystans 89,85 km, drugi raz z rzędu został zwycięzcą biegu Wings for Life World Run. Wśród kobiet najlepsza była Portugalka Vera Nunes, którą po przebiegnięciu 53,7 km dogonił samochód pościgowy. W polskiej edycji biegu triumfowali – Wioletta Paduszyńska (48,13 km) i Dariusz Nożyński (66,86 km).

Bieg inny niż wszystkie

Bieg Wings for Life World Run to międzynarodowa impreza organizowana w kilkudziesięciu lokalizacjach na całym świecie. Uczestnicy startują równocześnie we wszystkich miejscach, a 30 minut po starcie za biegaczami wyrusza samochód pościgowy. Od innych tego typu imprez bieg wyróżnia to, że to nie ty biegniesz do mety, a meta goni ciebie. Samochód porusza się ze stale rosnąca prędkością, przyspieszając w ostatniej fazie biegu do 35km/h. Pierwsi biegacze zostają wyprzedzeni już po kilku kilometrach, natomiast najlepsi osiągają wyniki w granicach tych ustanawianych w czasie ultra maratonów i zostają okrzyknięci Globalnymi Mistrzami.

Co jeszcze odróżnia bieg Wings for Life Word Run od innych? To, że cała kwota pochodząca z opłat startowych, a także datków zostaje przekazana na cele charytatywne. Organizator czyli Wings for Life prowadzi projekty badawcze, a także testy kliniczne nad  urazami rdzenia kręgowego. Sam bieg ma pomagać w finansowaniu badań, ale też szerzyć wiedzę o urazach kręgosłupa wśród ludzi. Uczestnicy biegu Wings for Life Run biegną pod hasłem „biegniemy dla tych, którzy nie mogą”.

Biegaj = pomagaj

Tegoroczną edycję biegu ukończyło prawie 76 tysięcy biegaczy na całym świecie.  W Polsce bieg już od paru lat odbywa się w Poznaniu, a w tym roku bieg ukończyło ponad 7 000 osób.  Za kierownicą samochodu pościgowego zasiadł były skoczek narciarski Adam Małysz.

Wings_for_Life_World_Run_Poland_fot.Lukas_Nazdraczew_DSC3876_01

Czuć zupełnie inną atmosferę niż na pozostałych biegach w jakich uczestniczyłem. Zero napinki, nie myślimy o tym, że trzeba przebiec konkretną długość. Biegacze uśmiechnięci, tu każdy wygrywa.

powiedział po biegu Andrzej, biegacz który przyjechał do poznania z Łodzi.

Kin-Marcin-for-Wings-for-Life-World-Run

Ludzie różnie reagują, kiedy ich mijam. U jednych widać wyraźną ulgę, bo są już mocno zmęczeni i od pewnego momentu już tylko wypatrują mojego samochodu. Są też tacy, którzy jak widzą, że jesteśmy kilkanaście metrów za nimi, to potrafią znaleźć w sobie jeszcze siły i uciekać tuż przed naszym autem przez kilometr czy dwa

– mówił tuż przed startem Adam Małysz.

5730440f49ec9_o,size,933x0,q,70,h,3ca765

Tegorocznym zwycięzcą jest niepełnosprawny Aron Anderson, który pchając wózek inwalidzki przejechał 89 km. Chyba nikt lepiej nie mógł zwrócić uwagi opinii publicznej i samych widzów biegu na problem inwalidztwa i walki o odzyskanie pełnej sprawności. Szwed pokazał, że ograniczenia występują tylko w naszych głowach.

„Polacy nie gęsi…”

Trzeba zaznaczyć, że Polacy świetnie sobie radzą w globalnej klasyfikacji Wings for Life Word Run. W 2016 roku Dominika Stelmach zajęła 8 miejsce na świecie wśród kobiet biegnąc w Melbourne. W tym samym roku Bartosz Olszewski zajął znakomite drugie miejsce biegnąc w Niagara Falls w USA. W poprzednim roku zwyciężył tegoroczny triumfator Aron Anderson i ponownie drugi był Bartosz Olszewski. Dominika Stelmach przebiegając 68 km w Santiago zajęła pierwsze miejsce na świecie.

Oprócz 12 głównych lokalizacji każdy chętny mógł pobiec w dowolnym miejscu na świecie. Wystarczyło zainstalować aplikację i ruszyć razem z innymi biegaczami do biegu.

„Samochodoza”

Niestety jak przy każdej dużej imprezie czy to biegowej czy to rowerowej znajdują się osoby, którym przeszkadza takie, a nie inne spędzanie wolnego czasu przez Polaków. Przeglądając fora i strony biegowe można było natknąć się na komentarze kierowców i mieszkańców, którym nie podoba się chwilowe blokowanie miasta przez sportowców.image5Wśród wypowiedzi internautów można było znaleźć komentarze często wulgarne, a nawet rasistowskie.

image4

Szkoda, że niektóre osoby nie potrafią odczuć choć odrobiny empatii do uczestników, którzy przecież nie biegną dla samych siebie, ale przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych.  Całe szczęście nic i nikt nie dał rady zniszczyć niesamowitej biegowej atmosfery, tworzonej przez ludzi których celem jest pomaganie innym.

Źródła: Wings for Life World Run, Onet.pl, epoznan.pl, Głos Wielkopolski