SĘDZIOWSKA ŚLEPOTA, CZYLI DLACZEGO SĘDZIOWANIE W PIŁCE NOŻNEJ JEST TAK SŁABE

NIEDZIELNA MINIATURA

Wszyscy zachwycamy się pięknymi akcjami, bramkami oraz indywidualnymi popisami technicznymi piłkarzy, lecz czy ktoś kiedykolwiek był zachwycony pracą arbitra w danym meczu? No nie bardzo, i pewnie przez najbliższe lata to się nie zmieni. A dlaczego? Jest kilka przyczyn.

Po pierwsze i najważniejsze, sędzia to tylko człowiek i też błędy popełnia, co jest dosyć oczywiste, ale dlaczego popełnia ich całe mnóstwo? Presja kibiców, może ranga spotkania? I tak, i nie. Sędzia piłkarski przechodzi kursy, gdzie jest sprawdzany nie tylko z przepisów, które zmieniają się co chwilę, ale są też przeprowadzane testy psychologiczne, na podstawie których wnioskuje się, czy dany człowiek może zostać sędzią czy nie.

Czy było VARto ?

Po drugie, system VAR. Słynna wideoweryfikacja, która miała pomóc sędziom w podjęciu prawidłowej decyzji, na razie nie sprawdza się tak, jak od niej tego oczekiwano. Często bywa tak, że nawet VAR nie ma prawidłowego ujęcia i nie można wskazać czy na przykład była ręka czy nie. I obrywa się arbitrowi za to, że podjął taką decyzje, a nie inną. Jak się okazuje, słusznie.

Weźmy jako przykład ostatnie mecze Ligi Mistrzów, gdzie sędziowie nie popisali się i nie odgwizdali ewidentnych zagrań ręką (ręka Marcelo we wtorkowym meczu Real – Bayern i ręka Alexandra – Arnolda w środowym meczu Liverpool – Roma). Oczywiście w Champions League nie ma systemu VAR co moim zdaniem jest śmieszne, ale nie zmienia to faktu, że od kilku lat są sędziowie, którzy stoją za bramką i nie mają nic wspólnego z sędziowaniem. Bardziej zawadzają niż sędziują.  I Ci arbitrzy zabramkowi nie zdają egzaminu do dnia dzisiejszego.

Doktorze, co zrobić by było lepiej ?

Sędziowie od kilku lat cierpią na tak zwaną „sędziowską ślepotę”. Jedynym lekarstwem miał być system wideoweryfikacji, lecz do pełni sukcesu jeszcze długa droga. Cieszmy się jednak, że VAR już jest i, że cały czas ludzie za niego odpowiedzialni pracują nad nim, bo mimo iż jest on nie najlepszy, to trochę pomógł.

Źródła: https://babelpr.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s