DEMONSTRACJA MAJOWA W PETERSBURGU

1 maja w Petersburgu odbyła się tradycyjna demonstracja majowa na cześć Święta Pracy. Według lokalnej policji, wzięło w niej udział około 100 tys. osób. Ta akcja, jest jedyną okazją dla działaczy demokratycznej opozycji, by przejść przez główne ulice miasta, mówiąc o tym co ich niepokoi, bez obawy, że zostaną zatrzymani przez policję. Wśród nich wzdłuż głównej alei znajdowały się kolumny działaczy LGBT.


Deputowany Dumy Państwowej Witalij Milonow próbował wejść w kolumnę z działaczami społeczności LGBT, w wyniku czego rozpoczęła się bójka. Uczestnicy demonstracji zaczęli skandować „Milonow – hańba Rosji!” Później około 10 działaczy LGBT zostało zatrzymanych. Położyli się oni na drodze, podczas gdy jeden z aktywistów zaczął posypywać leżących ziemią. Jak poinformowali organizatorzy, celem akcji jest wyrażenie solidarności z gejami, którzy są prześladowani w Czeczenii. Kilka dni wcześniej Witalij Milonow mówił, że wątpi, czy będzie ingerował wprocesję „Tęczowej  Kolumny”.

Słyszałem informację o tym, dyskutowana jest w Internecie. Nie wiem, jak to
się skończy. Wydaje mi się, że ta procesja narusza prawo. A niektórzy ludzie myślą, żetak nie jest. Teraz nie mogę nic powiedzieć o mojej interwencji – zapewniał
Witalij Milonow.

Wcześniej mówiono, że deputowany postanowił zapobiec paradzie aktywistów LGBT 1 maja. Potem Milonov twierdził, że pod przykrywką demonstracji w mieście próbowali zorganizować paradę gejów.

31936565_1625837250845419_4491393892955979776_n.png

W ubiegłym roku procesja była strzeżona przez wzmocnione patrole policyjne, żeby uniknąć wypadków. W tym samym czasie w serwisach społecznościowych rozwijała się burzliwa dyskusja. Wielu użytkowników twierdziło, że procesja narusza prawo dotyczące zakazu sodomii propagandowej i obiecało strzec prawa o naruszenia na zdjęciach i filmach.

Jeden z uczestników demonstracji opowiada o sytuacji, której był świadkiem.

Moja wolność nie wymaga zezwolenia! Podczas ruchu kolumny podbiegł do mnie policjant i, nie przedstawiając się, zażądał usunięcia tęczowej flagi. Ponieważ jego żądanie było nielegalne, odmówiłem. Wtedy policjant natychmiast złapał mnie za rękaw – usiadłem na drodze. Gdy zadzwonił po pomoc, wstałem i kontynuowałem ruch. Ponownie złapał mnie za rękaw, rozdzierając go – i znowu usiadłem na drodze – policjanci wzięli mnie i załadowali do samochodu. –  mówi Aleksiej Nazarow

Źródła: dw.com, the-village.ru, bbc.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s