PRZYWÓDCA OPOZYCJI W ARMENII OGŁASZA STRAJK GENERALNY

Podczas wtorkowych obrad w parlamencie armeńskim odbyło się głosowanie nad wyborem nowego premiera. Wniosek o wybór przywódcy opozycji Nikola Paszynian został odrzucony. Po głosowaniu Paszynian wzywał swoich zwolenników do ogólnokrajowej kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Paszynian nie przekonuje

W stolicy Armenii – Erywaniu od połowy kwietnia trwają protesty obywateli, którzy walczą przeciwko zmianom w prawie oraz dramatycznej sytuacji gospodarczej, do której doprowadziła Partia Rządząca. We wtorek odbyło się głosowanie nad kandydaturą przywódcy protestów –  Nikola Paszynianem na premiera kraju. Za kandydaturą Paszyniana opowiedziało się 45 posłów w 105-osobwym parlamencie, co oznacza, że opozycjoniście zabrakło ośmiu głosów, aby wniosek został przyjęty. Paszynian miał poparcie trzech partii, jednak największą liczbą głosów dysponuje partia rządząca – Republikańska Partia Armenii (RPA). Przywódcą RPA jest Sarż Sarksjan, który ustąpił ze stanowiska premiera po tygodniach masowych protestów.

– Nie przekonał nas – mówił Sarż Saksjan.

5ad4897f87d04.image

Od początku Paszynian oskarżał partię rządzącą o uniemożliwienie jego wyboru na stanowisko szefa rządu. Groził on RPA tym, że jeżeli nie zostanie wybrany ogłosi ogólnokrajowy strajk przeciwko Partii Rządzącej i Seżowi Sarksjanowi. Po głosowaniu przywódca opozycji przemawiał do zebranych zwolenników, na jednym z placów w stolicy i ogłosił, że od środy rusza strajk generalny. Zablokowane zostaną drogi, dworce kolejowe i lotniska. Podkreślał, że protest ten będzie miał pokojowy charakter.

Parlament niszczy sam siebie. Nie można ignorować woli narodu, a protesty mogą w każdej chwili rozrosnąć się do nieoczekiwanych rozmiarów. Jestem gotów przystąpić do tworzenia rządu, jeśli tylko zostanie mi dana taka możliwość. – mówił Nikola Paszynian

48710b33-e566-4ed2-bd86-fd12988c95ba

Dlaczego protestują

Protesty są skutkiem upadającej gospodarki Armenii. Z danych wynika, że blisko 29% ludności kraju żyje na granicy ubóstwa, a pracownicy sektora publicznego zarabiają zaledwie 100 dolarów, kiedy płaca minimalna to około 120 dolarów miesięcznie. Blisko 5% Ormian jest klasyfikowanych jako ludzie „bardzo biedni”. W ciężkiej sytuacji są również emeryci, którzy muszą przeżyć za 35 do 80 dolarów.

Problemem armeńskiego rządu jest również sytuacja ekonomiczna kraju. W ciągu ostatnich 10 lat z trzymilionowego kraju wyjechało prawie pół miliona ludzi. Po upadku ZSRR zamkniętych zostało wiele fabryk i kombinatów przemysłowych.

Inną przyczyną protestów jest wprowadzona od kwietnia reforma konstytucyjna. Zastąpiono dotychczasowy ustrój prezydencki, systemem parlamentarnym z szerokimi uprawnieniami dla premiera. Była to szansa dla Serża Sarksjana na utrzymanie władzy. Po 10 latach prezydentury nie mógł on startować się o trzecia kadencję na fotelu głowy państwa, dlatego zdecydowano się wprowadzić reformy ustrojowe, które dawałyby mu szanse na utrzymanie władzy. 17 kwietnia Parlament Armenii zdecydował o wyborze Sarsjana na Premiera nowego rządu, mimo sprzeciwu obywateli. Protesty z dnia na dzień poszerzały się o kolejne miasta. Według danych udział brało, jak podaje opozycja – 160 tys., zaś według policji – 35 tys. osób. Tydzień po rozpoczęciu rewolucji Sarsjan pod naciskiem obywateli ustąpił z pozycji Premiera.

Nikol Paszynian miał rację. Ja jej nie miałem. Powstałą sytuację można było rozwiązać na kilka sposób, ale na żaden z nich nie pójdę – oświadczył Sarkisjan, ogłaszając swoją dymisję.

728062bd-4622-40be-9da8-43865e12feea

Krysy trwa

Kryzys polityczny w Armenii będzie trwał dalej. Wtorkowe głosowanie jeszcze bardziej pogorszyło sytuację Republikańskiej Partii Armenii. Parlament w ciągu kolejnego tygodnia musi przeprowadzić kolejne głosowanie, jeśli tym razem nie przyniesie ono rozwiązania, według konstytucji armeńskiej, należy wtedy rozpisać przedterminowe wybory.

Źródła: tvn24.pl, wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s