OD MYSZKI MIKI DO MISTRZA YODY

Disney to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. W ciągu niemal stu lat istnienia stała się niezaprzeczalnym liderem w świecie rozrywki, jednak dla wielu z nas zawsze będzie symbolem dzieciństwa.

Historia Disneya sięga 1923 roku, kiedy dwaj bracia, Walt i Roy Disney założyli niepozorne studio animacyjne o nazwie Disney Brothers Cartoon Studio. Okazało się, że pomimo braku doświadczenia braterski duet dobrze radził sobie z prowadzeniem firmy. Walt był odpowiedzialny za stronę artystyczną, a Roy panował nad kwestiami biznesowymi.

Pierwsze kroki

Pierwszym filmem braci była krótkometrażowa, niema produkcja Alice’s Wonderland, łącząca animację z grą aktorską. Łącznie wyprodukowali 57 odcinków Alicji, które ukazały się w serii Alice Comedies. Serial opowiadał o przygodach dziewczynki i animowanego kota o imieniu Julius. Emisję serii zakończono w 1927 roku, a bracia postanowili oddać się wyłącznie animacji.

Świat szybko docenił animacje Disneya, jednak nad studiem zebrały się czarne chmury. Nad braćmi zawisła wizja bankructwa, dodatkowo konflikt z Uniwersal Pictures, w wyniku którego Disneyowi odebrane zostały prawa do ich pierwszej autorskiej postaci – Królika Oswalda. W późniejszym czasie Uniwersal Pictures usiłowało wykupić studio Disney Brothers Cartoon, na szczęście jednak ich starania zakończyły się klęską. Uniwersal jednak nie zaprzestało działań i zatrudniło czterech animatorów, którzy wcześniej pracowali dla Disneya. Jedynym artystą, który nie dał się przekupić był Uba Iwerks.

Fenomen Myszki Miki

Pomimo licznych zawirowań Walt Disney nie poddał się. Starał się z czasem udoskonalać animacje, udźwiękawiał je oraz kolorował. Prawdziwym przełomem było powstanie Myszki Miki w 1928 roku, której kształtu nadał pozostały w firmie  Ub Iwerks, a głosu udzielił sam Walt Disney.

Popularność Myszki Miki rosła przez lata, a postać do dziś pozostaje znakiem rozpoznawczym Disneya. W 1932 roku Disney dostał pierwszego Oscara za krótkometrażową kreskówkę Kwiaty i Drzewa, wchodzącą w skład serii Silly Symphonies. Myszka Miki odbudowała budżet studia, co otworzyło większe możliwości w tworzeniu animacji.

W 1937 roku powstał pierwszy disneyowski pełnometrażowy film Królewna Śnieżka. Był to prawdziwy przełom w historii kina, opowieść Disneya była pierwszą w pełni udźwiękowioną i kolorową animacją. Sukces Królewny Śnieżki przypieczętował sukces odniesiony przez braci.

Złote lata Disneya

Następne lata działalności wytwórni to wypuszczanie coraz lepszych technicznie filmów. Lata pomyślności przyniosły tytuły takie jak w latach 40. –  Pinokio, Dumbo i Bambi, a w latach 50. –  Zakochany Kundel, 101. Dalmatyńczyków i Śpiąca Królewna.

W tym okresie Disney odkrył żyłę złota, jaką są gadżety i zabawki związane z ulubionymi postaciami z bajek. Aż w końcu w lipcu 1955 roku otwarto długo planowany park rozrywki, w którym dzieci mogły spotkać swoich ekranowych ulubieńców i wejść w ich świat – Disneyland.

disnayland

Cisza przed burzą

Lata 60. zdawały się być kontynuacją rozkwitu Disneya. Kolejne produkcje zdobywały przychylność nie tylko widowni, ale i krytyków. Premiera Mary Poppins w 1964 roku okazała się największym dotychczasowym sukcesem studia. Hybryda animacji i filmu aktorskiego zdobyła aż 15 nominacji do Oscarów, z czego wygrała 5 statuetek.

walt disney

Niestety, w czasie wielkich sukcesów studia jego założyciel i najważniejszy twórca borykał się z chorobą. Walt Disney zmarł w 1966 roku zadając wielki cios całemu zespołowi, który pozostał bez swojego mentora.  Po śmierci Disneya, wytwórnia długo borykała się z kryzysem tożsamości, a ukazujące się animacje nie odnosiły większych sukcesów.

Nowy początek

Kiedy w 1984 roku na czele Disneya stanął Michael Eisner disnejowskie animacje przeżyły kolejny rozkwit. Zatrudniono nowych scenarzystów i rysowników, co przyczyniło się do powstania takich hitów jak Mała Syrenka, Pocahontas, czy Alladyn. Piękna i Bestia stała się pierwszą animacją nominowaną do Oscara w kategorii Najlepszy Film, a Tarzan i Król Lew okazały się finansowym strzałem w dziesiątkę.

Lata 90. to przede wszystkim nawiązanie współpracy z Pixarem, w wyniku której powstała pierwsza animacja komputerowa – Toy Story. Rozwinęły się także kanały telewizyjne Disneya, a spółka zaczęła wykupywać inne firmy, w tym Pixara.

Disney współcześnie

Obecnie The Walt Disney Company to największa na świecie korporacja mediowa, jednak jej założenia znacznie różnią się od tego, co przyświecało jej założycielom. Animacje zeszły na drugi plan, a główną rolę odgrywają filmy aktorskie.

Disney posiada między innymi prawa do produkcji dotyczących uniwersum Marvela, a w 2012 roku spółka wykupiła wytwórnię Lucasfilm, uzyskując prawa do Gwiezdnych Wojen. Co więcej – Disney planuje otworzyć własną platformę streamingową, która planowo ma ruszyć pod koniec bieżącego roku, tym samym zakończy współpracę z Netflixem znacznie uszczuplając jego bibliotekę.

Filmmaker George Lucas meets "Star Wars"-inspired Disney characters at Walt Disney World Resort in Florida

Powrót do korzeni?

Choć animacje stały się zaledwie kroplą w oceanie medialnej machiny Disneya, należy przyznać, że po kilku słabszych produkcjach znów wracają na dobre tory. Kraina Lodu, Zwierzogród, czy tegoroczne Oscarowe Coco to zdecydowanie najlepsze bajki Disneya od lat.

Współcześnie Disney doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak pożądane są kultowe animacje sprzed lat i w większości genialnie wykorzystuje je w aktorskich adaptacjach. Powstały już między innymi nowe wersje uwielbianych bajek, takich jak: Kopciuszek, Alicja w Krainie Czarów, Księga Dżungli oraz Piękna i Bestia.

Na tym Disney nie poprzestaje, w planach są kolejne aktorskie wersje animacji na czele z Mulan, której premiera zaplanowana jest na 2020 rok, a także wiele innych, na przykład historia Cruelli de Mone ze 101. Dalmatyńczyków. Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier 2019 roku, jest nowa wersja Króla Lwa, gdzie głosu Nali ma udzielić Beyonce.

W sierpniu tego roku Disney znów pozwoli nam spotkać się z Kubusiem Puchatkiem w filmie Krzysiu, gdzie jesteś?, gdzie w rolę dorosłego już Krzysia, a właściwie Krzysztofa wciela się Ewan McGregor.

Źródła: naekranie.plwikipedia.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s