WIELKI POWRÓT AVENGERS

Ten tydzień w świecie kina zdecydowanie należał do najnowszego filmu Marvela, czyli Avengers: Wojna Bez Granic, który w polskich kinach pojawił się 26 kwietnia. To jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku i jedno z największych wydarzeń popkulturowych naszych czasów. UWAGA! Artykuł nie zawiera spoilerów.

Avengers: Wojna Bez Granicto trzecia, a zarazem największa odsłona tej sagi. Film skupia niemal wszystkich superbohaterów z uniwersum Marvela, którzy łączą siły, aby zmierzyć się z Thanosem.

Jak to się zaczęło?

Kiedy w 2005 roku powołano do życia Marvel Studio, a na jego czele stanął Avi Arad, rozpoczęto przygotowywania do stworzenia wspólnego uniwersum filmowego. W założeniu studiamiały powstać indywidualne filmy o superbohaterach, którzy później mieli pojawić się we wspólnej produkcji. Arad nie wierzył w sukces wspólnego uniwersum i w 2007 roku jego miejsce zajął Kevin Feige. Nowy szef Marvel Studios zwołał sześcioosobową komisję twórczą, która stworzyła uniwersum nazwane Marvel Cinematic Universe.

iron man

Filmowe uniwersum otwiera Iron Man, który miał premierę w 2008 roku. Przez 10 lat Marvel wyprodukował 19 filmów, dzieląc je na miniserie dotyczące poszczególnych superbohaterów, których losy przeplatają się w ramach serii Avengers. Choć najnowsza produkcja jest swoistą kumulacją dotychczasowego filmowego dorobku Marvela, nie oznacza końca uniwersum. W ciągu dwóch lat planowane jest kolejne pięć filmów.

Jeden film, kilkadziesiąt postaci

Avengers: Wojna Bez Granic łączy niemal wszystkich bohaterów uniwersum i poboczne postaci, łącznie 64 mające znaczenie w historii role. Na ekranie pojawią się między innymi: Iron Man, Kapitan Ameryka, Hulk, Czarna Wdowa, Scarlett Witch, Vision, Czarna Pantera, Strażnicy Galaktyki, Spider-man, Doktor Strange i  inni, których długo można jeszcze wymieniać, a i tak nie sposób pamiętać o wszystkich. Nic w tym jednak dziwnego, w założeniu twórców Wojna Bez Granic budowana była na dotychczasowym dorobku poprzednich osiemnastu filmów.

Jak nie pogubić się w takiej ilości bohaterów? Bez wątpienia jest to film dla fanów i tych, którzy znają świat stworzony przez Marvela. Poprzednie produkcje potrafiły bronić się jako oddzielne widowiska kinowe i zapewne podobnie będzie w tym przypadku. Jednak aby w pełni zrozumieć fabułę i motywację bohaterów przed seansem powinno się zapoznać z czołowymi bohaterami uniwersum.

Mistrzowski antagonista

Filmowi twórcy przedstawili widzom Thanosa już w pierwszych częściach Avengers oraz Strażników Galaktyki. Jest on jednym z najpotężniejszych antagonistów komiksów Marvela. Kiedy po pokazach przedpremierowych zaczęły pojawiać się pierwsze recenzje, wszyscy zgodzili się, że Thanos jest jednym z najlepiej zbudowanych złoczyńców w historii kina. Jednak kim on jest i jaki jest jego cel?

Przybywa on na Ziemię, aby znaleźć wszystkie Kamienie Nieskończoności, które dadzą mu nieograniczoną moc. Chce on jednym pstryknięciem palca pozbyć się połowy ludzkości. Nie jest to jednak kolejny nieco przygłupi złoczyńca. Thanos wnosi do fabuły coś więcej, co wysuwa go na pierwszy plan.

Kamienie zniszczenia

Czym są artefakty, których tak zawzięcie poszukuje Thanos? Kamienie Nieskończoności to sześć klejnotów, które wspólnie dają bezgraniczną moc. Każdy z nich obdarza swojego posiadacza szczególną zdolnością, są to: Kamień Przestrzeni, Kamień Rzeczywistości, Kamień Umysłu, Kamień Mocy, Kamień Czasu i Kamień Duszy.

thanos

Aby zawładnąć mocą wszystkich Kamieni Nieskończoności potrzebna jest Rękawica Nieskończoności. W zwiastunach promujących Avengers: Wojna Bez Granic widać, że Thanos jest w jej posiadaniu i rusza na podbój Ziemi.

Warto zostać na napisy

Twórcy kinowego uniwersum Marvela przyzwyczaili fanów, że sceny dodatkowe po napisach końcowych pokazują swego rodzaju wskazówki, czego możemy spodziewać się w kolejnych filmach. Było tak na przykład po napisach w Avengers: Czas Ultrona i Thor: Ragnarok, gdzie możemy zobaczyć Thanosa z Rękawicą Nieskończoności.

Tym razem również nie zawiedli, a końcowa scena jest ponoć jedną z najlepszych spośród wszystkich dziewiętnastu filmów. Trzeba zauważyć, że jest co zapowiadać, ponieważ Avengers: Wojna Bez Granic to dopiero początek wielkiego podsumowania ostatniej dekady MCU, a jego kontynuacja zapowiedziana jest w filmie Avengers 4, którego premiera zaplanowana jest na 2019 rok.

Źródła: spidersweb.plmarvel.comspidersweb.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s