PIS ZWIERA SZYKI PRZED WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI

Wybory samorządowe już jesienią tego roku. Prezes Jarosław Kaczyński w czwartkowe popołudnie ogłosił kandydatów Prawa i Sprawiedliwości we wszystkich miastach wojewódzkich. Partia rządząca szykuje się przed pierwszym wielkim sprawdzianem po wygranej w wyborach parlamentarnych w 2015r.

To są nasi kandydaci. Oni będą jeszcze prezentowani we własnych miastach. To nie jest jeszcze początek kampanii wyborczej, bo jej początek określa prawo. Teraz jesteśmy w okresie przygotowawczym. Dla nas ważne są sejmiki wojewódzkie, tam będziemy rzucać wszystkie siły.

Tak Prezes Kaczyński przedstawił swoich kandydatów do sejmików wojewódzkich. A są to m.in. Patryk Jaki, który będzie starał się o fotel prezydenta w Warszawie. Małgorzata Wasserman sttartuje w Krakowie. W Gdańsku kandydatem będzie Kacper Płażyński z PiS, a we Wrocławiu posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.

uid_f8c64b97b814118031a296c1745bb4141510536679844_width_907_play_0_pos_0_gs_0_height_515

Jednak Jaki

Najwięcej uwagi ściągnęła oczywiście Warszawa. Wybór wiceministra Patryka Jakiego nie jest wielkim zaskoczeniem, plotka o jego kandydaturze chodziła w kuluarach sejmowych od kilku miesięcy. Początkowo kandydatem PiS na prezydenta miał zostać Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, jednak ten się wycofał, a jego miejsce zajął Michał Dworczyk, któremu kandydowanie zaproponował sam Jarosław Kaczyński. Nie od dziś wiadomo, że Prezes nie jest entuzjastą Jakiego, jednak mimo braku przekonania postawiono wystawić jego kandydaturę. Patryk Jaki znany jest na „lokalnym podwórku”. Przewodniczy on komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji Warszawy, próbując już kilkukrotnie przesłuchać obecną prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Jego przeciwnikiem w walce o prezydenturę Warszawy będzie tandem stworzony przez Koalicję Obywatelską złożoną z Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej: Rafał Trzaskowski na prezydenta i Paweł Rabiej na jego zastępcę.

Szanuję kandydata, ale trudno mu będzie osiągnąć sukces. Warszawiacy chcą gospodarza, a nie namiestnika, który będzie tylko przekazywał rozkazy z Nowogrodzkiej. W tym mieście nie lubią polityków aroganckich, którzy zjedli wszystkie rozumy, zajmują się jątrzeniem, a nie budowaniem. Patryka Jakiego czeka dużo pracy, stolicę trudno poznać w kilka miesięcy zza szyb rządowej limuzyny. – mówi kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

8a83c29a-daf7-4469-abe4-a7185cb43a80.jpg

Mocna artyleria

Koalicja Obywatelska nie ogłosiła jeszcze swojego kandydata na prezydenta w Krakowie, ponieważ czekają oni na deklarację obecnego prezydenta Jacka Majchrowskiego. Wystawienie Małgorzaty Wasserman jest również zabiegiem taktycznym Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczy ona komisji śledczej ds. Amber Gold, która próbuje rozliczyć poprzednią partię rządzącą. Jest ona córką zmarłego w katastrofie smoleńskiej Zbigniewa Wassermana. Posiada ona również jeden z najwyższych wyników poparcia, które uzyskała w poprzednich wyborach.

Pozostali Kandydaci Zjednoczonej Prawicy:

Białystok – Jacek Żalek

Bydgoszcz – Tomasz Latos

Gorzów Wielkopolski – Sebastian Pieńkowski

Katowice – Marcin Krupa

Kielce – Wojciech Lubawski

Lublin – Sylwester Tułajew

Łodź – Waldemar Buda

Olsztyn – Michał Wypij

Opole – Violetta Porowska

Poznań – Tadeusz Zysk

Rzeszów – Wojciech Buczak

Szczecin – Bartłomiej Sochański

Toruń – Zbigniew Rasielewski

Zielona Góra – Piotr Barczak.

Sama prezentacja kandydatów trwała zaledwie 5 minut. Skupiła się na alfabetycznym odczytaniu wszystkich nazwisk oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciu. Bez pytań, bez celebracji.

To jest początek, ale nie kampanii wyborczej, bo kampania wyborcza to okres określony przez prawo i wtedy będziemy mieli do czynienia z kampanią wyborczą sensu stricto. Ale to jest, można powiedzieć, okres przygotowawczy, w którym nasi kandydaci, mam nadzieję, będą intensywnie uczestniczyć” – oświadczył Kaczyński.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W nadchodzących wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

Źródło: wyborcza.pl, pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s