ZREWOLUCJONIZOWANY BUDŻET

Nie cichną głosy sprzeciwu polskich władz po środowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie budżetu UE na lata 2020 – 2027. Według KE, wysokość środków płynących do państw Unii będzie uzależniona od oceny praworządności danego kraju.

Wiceszef MSW Konrad Szymański skrytykował taką decyzję unijnych komisarzy, twierdząc, że będzie to mechanizm wywierania presji polityczno-ekonomicznej na państwa członkowskie.

„Nie zgodzimy się na uznaniowe mechanizmy, które z zarządzania funduszami będą robiły instrument politycznej presji na zamówienie. Budżet musi rządzić się prawem a nie uznaniowością” – zaznaczył wiceszef MSW.

Ocena praworządności ma obejmować choćby takie kwestie, jak standardy sądownictwa i jego niezależność, choć oficjalnie mówi się o “efektywnym zarządzaniu finansami przez kraje Unii”.

europe-commission3

Polska największym beneficjentem środków z UE

W opublikowanym przez magazyn Politico artykule o budżecie UE zwraca się dużą uwagę na kwestie przypływu środków unijnych do krajów Europy Środkowo Wschodniej. Już w pierwszej infografice pokazana zostaje różnica między wpłatami a wypłatami z unijnej kasy. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje Polska przed Rumunią, Grecją i Węgrami.

Zrzut-ekranu-2018-02-14-o-18.06.47-768x602

Praworządność a środki

Uzależnienie wypłat, a nawet możliwość ich zamrożenia, tworzy bardzo zły scenariusz dla naszego kraju. Polska borykająca się z zarzutami braku praworządności (czyli uchwalania ustaw niezgodnych z konstytucją, zwalniania sędziów, a także braku niezależności sądownictwa) może napotkać duże trudności w dostępie do unijnych środków.

„KE debatowała dzisiaj na temat budżetu po 2020r. Wymieniliśmy się opiniami. Kolegium komisarzy jest za wprowadzeniem mechanizmu praworządności, ale jeszcze nad tym pracujemy. Ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu” – powiedziała w środę komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova.

Polskie władze jeszcze nie wydały oficjalnego oświadczenia w kwestii regulacji budżetowej UE po 2020r.

Nowe kierunki rozdysponowania środków UE

Szymański zaznacza jednak, że rola budżetu europejskiego będzie maleć. Za argumenty za takim stanem rzeczy podaje wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej i rosnącą ekonomicznie pozycję Polski. Środki, które mogą zostać zamrożone, mają pochodzić w większości z funduszu spójności. Według wiceszefa MSW jest to spowodowane wzrostem ważności polityki migracyjnej w Brukseli.

Propozycja nowego budżetu ma zostać przyjęta w ramach normalnej procedury legislacyjnej z udziałem Rady UE i PE 2 maja.

Źródło: PAP  Politico.eu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s