CZY NADCHODZI NOWA ERA?

Od lat naukowcy na całym świecie zastanawiają się czy możliwym będzie zastąpienie człowieka maszyną, zdolną wykonywać za niego zwykłe codzienne czynności i obowiązki. Jak się okazuje nie jest to kwestia odległej przyszłości.

“REPREZENTACJA” 

Czy robotyzacja społeczeństwa to odległa przyszłość? Łódzcy naukowcy z Instytutu Automatyki Politechniki Łódzkiej twierdzą, że nie. Stworzyli oni bowiem projekt o nazwie “REPREZENTACJA”. Przedsięwzięcie, które jest rozwinięciem wcześniejszego konceptu “Fantom”. Ma na celu stworzenie ludzkich awatarów w postaci robotów. Może to być android recepcjonista, pielęgniarka, diagnosta w szpitalach, czy też robot, który występuje na konferencji w ramach zastępstwa za ludzką istotę. Takie badania prowadzą naukowcy na całym świecie. W Korei Południowej możemy np. spotkać robota, pracującego w szkole jako nauczyciel angielskiego, który jest sterowany zdalnie za pośrednictwem człowieka.

Naukowcy domyślają się, że ludzie będą chcieli modyfikować swoje androidy w zależności od potrzeb danej osoby i starają się nam to umożliwić.

„Zastanawiamy się i badamy, czego ludzie chcą od takiej reprezentacji, co jest dla nich ważne, czy jest to wygląd, czy zachowanie, czy może jakieś cechy, które powinien robot posiadać, albo nie. Żeby rzeczywiście w przyszłości ten robo-reprezentant odpowiadał potrzebom pojedynczych osób, jak też całych grup” – tłumaczy Igor Zubrycki z Instytutu Automatyki Politechniki Łódzkiej. Ich pierwszy robot – Marian o zmieniających się twarzach, był zaprezentowany na wystawie „Arts Work of The Future” w galerii Tate Modern w Londynie.

3

Robot w służbie edukacji

Ważnym elementem sztucznej inteligencji jest idea, która ma przyświecać w stworzeniu pierwszych mechanicznych ludzi. Zespół z PŁ wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Ludzi Cierpiących na Padaczkę stworzył robota prezentującego objawy ataku epilepsji. Chociaż robot miał służyć głównie jako narzędzie do edukacji, projektanci uzmysłowili sobie, że jest on także „reprezentantem” chorych na padaczkę, a jego wygląd i zachowanie mogą wpływać na nastawienie do osób z epilepsją. Szybko nasuwa sie pytanie, co gdyby roboty mogły w pełni oddawać syndrom choroby i w ten sposób pomagać w rehabilitacji, poprzez bezpośredni kontakt z człowiekiem? Stworzyć maszynę, która potrafiła by zrozumieć osobę chorą i w ten sposób jej pomagać. Cel szczytny, ale czy zdolny do zrealizowania?

Sztuczna inteligencja

Badania nad sztuczną inteligencją sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to  Alan Mathison Turing stworzył tak zwany “test Turinga”. Jest to sposób określania zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym i pośrednio mającym dowodzić opanowania przez nią umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Test wygląda następująco: sędzia – człowiek – prowadzi rozmowę w języku naturalnym z pozostałymi stronami. Jeśli sędzia nie jest w stanie wiarygodnie określić, czy któraś ze stron jest maszyną czy człowiekiem, wtedy mówi się, że maszyna przeszła test. Zakłada się, że zarówno człowiek, jak i maszyna próbują przejść test zachowując się w sposób możliwie zbliżony do ludzkiego. Problemem jednak okazało się być ludzkie IQ. Jest to poważna przeszkoda dla naukowców, ponieważ pojawiło się pytanie – jak w bezpośredni sposób można przenieść ludzką świadomość myślenia do maszyny, która z braku emocji i naturalnych odruchów, może posługiwać się jedynie algorytmami matematycznymi? Jak powszechnie wiadomo, nie zawsze uda się zdefiniować zachowanie człowieka za pomocą wzoru matematycznego. Taka już ludzka natura.

ai-angry-artificial-39349

Połowa przepytanych ekspertów uważa, iż istnieje 50% prawdopodobieństwa na osiągnięcie przez AI ludzkiego poziomu przed 2040 rokiem. W mniejszej ankiecie 42% badaczy stwierdziło, że AI na ludzkim poziomie powstanie przed 2030 rokiem, a 67% – 2050 rokiem. Badania z roku na rok napawają optymizmem, chociaż smutną prawdą jest, że społeczeństwo, w którym czynnie będą uczestniczyć roboty, może się okazać marzeniem, które nim tylko pozostanie.

 

Źródła: pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s