POLSCY NEOFASZYŚCI ZATRZYMANI

W sobotę po godz. 18.00 w miejscowości Dzierżoniów na Dolnym Śląsku funkcjonariusze ABW zatrzymali organizatorów koncertu zespołu neofaszystowskiego, do którego miało dojść w miasteczku.

W wydarzeniu tym udział wzięło ponad 100 funkcjonariuszy wspieranych przez inne służby. Policjanci wkroczyli do jednego z lokali przy ul. Kościuszki w Dzierżoniowie. Prokuratura potwierdziła, że chodzi o neofaszystów.

Część ulic miasta była zablokowana. Mieszkańcy nie mogli wrócić do swoich domów, zgodę dostali dopiero ok. 20:00. Grupy były namierzane od kilku tygodni. Istniało również podejrzenie, że ich członkowie mogli być uzbrojeni.

abw1-692x360

Zatrzymani

Krzysztof S. ps. „Słowik” i Piotr G. ps. „Dziki” to dwójka organizatorów koncertu, którzy zostali zatrzymani. Jak ustalili śledczy, od marca 2016 roku zaaranżowali oni cztery faszystowskie imprezy, m.in. w Bielawie i Grodziszczy. Piąta miała odbyć się w ostatni weekend w Dzierżoniowie.

Z3sktkqTURBXy83ZDk2M2EwNmI1OTdlMzgwNmUxZDFiOTg2NmY3ZjEwNS5qcGVnkpUCzQPAAMLDlQIAzQPAwsM

W poniedziałek w wałbrzyskiej prokuraturze usłyszeli po pięć zarzutów. Za publiczne propagowanie faszyzmu grozi im do dwóch lat pozbawienia wolności.

Podejrzani nie przyznali się do winy i przedstawili swoją wersję wydarzeń. Oboje mają zakaz opuszczania kraju, dozór policji, a także muszą wpłacić po 10 tysięcy złotych poręczenia.

Faszyzm w Polsce

Do tej pory w Polsce odnotowano kilka działań o charakterze promującym wartości neonazistowskie i neofaszystowskie.

13 maja 2017 roku na terenie Wodzisławia Śląskiego grupa Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia obchodziła w lesie 128 urodziny Adolfa Hitlera. Żaden z podejrzanych nie został do tej pory skazany.

Do tego wydarzenia odniósł się premier Mateusz Morawiecki mówiąc:

Propagowanie faszyzmu lub innych systemów totalitarnych jest nie tylko niezgodne z polskim prawem. Jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści. Nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania i symbole.

Źródła: tvn24.pl, rmf24.pl, pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s