GRY FABULARNE – CZYLI ROZRYWKA BUDUJĄCA WYOBRAŹNIĘ

Słysząc pojęcie „Role Play Games” zastanawiamy się co to takiego jest. Może kolejna odmiana gier komputerowych? Albo jakaś nazwa dziwnej sekty? Przez wielu kojarzona jest jako rozrywka dla „nerdów” nie będąca niczym ciekawym czy kreatywnym. Ale czy to prawda?

Co to jest RPG?

Gry fabularne – inaczej gry wyobraźni – to towarzyska rozrywka polegająca na wspólnym tworzeniu opowieści, w której gracze wcielają się w rolę fikcyjnych, stworzonych przez siebie postaci. Cała rozgrywka toczy się w przeróżnych światach będących jedynie w wyobraźni grających. W „erpegach” wyróżnia się Mistrza Gry – czyli narratora, to właśnie on przedstawia otaczający uczestników świat, ma zarysowany kształt jakiegoś scenariusza oraz wciela się we wszystkie epizodyczne postacie, które nie są samymi graczami. Pozostałe osoby kreują własną postać, swoiste alter ego, którym to będą ogrywać daną sesję. Pomocne w kreowaniu postaci bywają karty, na których gracze mogą zaznaczać umiejętności, bądź ekwipunek swojej postaci. Co z losowością? Tutaj zazwyczaj decydują kości, których rzuty sprawiają czy owe potyczki słowne z karczmarzem zakończą się bójką czy jednie wykpieniem jegomościa.

RPGG

Świat w „eRPGach”

Gry wyobraźni można realizować w przeróżnych konwencjach, które odpowiadają upodobaniom Mistrza Gry oraz Graczy. Począwszy od konwencji historycznej (na przykład system Dzikie Pola, autorstwa Jacka Komudy, Marcina Baryłki i Macieja Jurewicza, gdzie wcielamy się w XVII-wiecznych szlachciców), poprzez szeroko rozumianą fantastykę, (światy Tolkiena, Sapkowskiego), skończywszy na tym, iż gramy tu i teraz (przykładowo, jesteśmy studentami w Łodzi). Tak naprawdę jedynymi ograniczeniami dla nas jest tu nasza wyobraźnia. Trzeba zaznaczyć, że tak naprawdę, ile mamy odmian literackich i filmowych tyle jest rodzajów konwencji gier fabularnych. Do najbardziej rozpoznawalnych systemów na polskiej scenie RPG należą „Warhammer”, „Earth Dawn – przebudzenie Ziemi”, „Wolsung”, „Vampir Maskarada”, „Amber” oraz mniej, ale także grywane „Dungeons&Dragons” (kojarzone z kultowego serialu Netflixa „StragerThings”). Każde z nich posiada własną mechanikę opierającą się na rzutach kośćmi i nie tylko.

Tekst o sesjach

Kluczem jest nasza wyobraźnia

To właśnie ona wiedzie tu prym. Przez to, że RPG’i rozgrywa się słowami gracz musi nauczyć się obrazować przedstawione mu przez Mistrza Gry miejsce akcji. Ciężko byłoby przecież odegrać rolę kapitana statku, nie umiejąc wyobrazić sobie swojej łajby. Nieoceniona jest tu także pomoc Mistrza Gry. To on posiada scenariusz danej sesji i swoimi słowami obrazuje nam to co mamy zobaczyć oraz poczuć. Słysząc słowa „Szamanka uniosła dłonie, dźwięki bębnów odezwały się echem w dolinie. Spomiędzy postaci uniosła się mgła, na waszych oczach formując się w niewyraźny kształt. W szarości rozbłysły się czerwienią ślepia pół-materialnego stwora, kiedy pasma mgły rzuciły się do waszych gardeł” w naszej wyobraźni tworzy się obraz. To my jesteśmy bohaterami tej historii, to my jesteśmy „tam” w samym środku wydarzeń. Staramy się przeanalizować co w owej sytuacji powinniśmy zrobić, by potwór nas nie zabił. Może rzucić na niego jakieś zaklęcie, albo bronić się przy użyciu tarczy? To wszystko zależy od tego jak stworzyliście własną postać i jak rozbudowana jest wasza wyobraźnia.

RPG

Czego potrzebujesz aby zacząć grać?

Na pewno ekipy, nie muszą być to „erpegowi” weterani. Wystarczy kilka osób o bujnej wyobraźni, którzy zgodzą się na wspólną grę w wybranej przez was konwencji. Przeszukajcie Facebooka, istnieją setki grup, w których ekipy szukają graczy albo pomysłów na nowe sesje. Może okazać się to dobrym punktem zaczepienia dla początkujących graczy. Istnieje także ogrom konwentów w całej Polsce, które są poświęcone tematyce RPG. Do najbardziej znanych należy Pyrkon, na którym można odnaleźć cały blok poświęcony Grom Fabularnym, ale także konwenty takie jak Lajkonik, Twierdza, Cytadela, Zjava czy chociażby Toporiada. Na tych imprezach odgrywają się sesje dla początkujących, gdzie każdy może zobaczyć co to jest RPG i „z czym się to je”. Dlatego pobudźcie waszą wyobraźnię do pracy i zacznijcie grać w RPG’i.

źródła: http://www.topory.org, http://www.facebook.com/topory

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s