ŚWIAT POD SZKŁEM

W 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu, a sam miesiąc, miesiącem tego zaburzenia. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa względem osób dotkniętych autyzmem. 

Autyzm wciąż pozostaje niewyjaśnioną zagadką. Każdy dotknięty schorzeniem może mieć inne objawy i ich nasilenie, dlatego często mówimy o spektrum zaburzeń.

To  zaburzenie neurorozwojowe, czyli w obrazie mózgu może nie być żadnych zmian. Oznacza to, że w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do zaburzeń w kształtowaniu funkcji mózgu. W pierwszym okresie rozwoju zaburzenie dotyczy głównie nieprawidłowości w rozwoju  odbierania i przetwarzania bodźców sensorycznych.

– mówi w jednym z wywiadów Michał Wroniszewski, psychiatra i prezes fundacji SYNAPSIS.

 „Mam autyzm, a ty jakie masz wyzwania?”

Z pozoru zwykły poranek może być wysoko postawioną poprzeczką. W nim musi zawrzeć się całe przygotowanie do dalszej organizacji dnia – jedzenie śniadania, ubieranie się, wychodzenie z domu.

U niektórych autystyków występuje niechęć do przeżuwania pokarmu, zatem szczególnie w przypadku dzieci, spożywanie posiłków może być niebezpieczne. Rodzice zmagają się przy tym również z ogólnym brakiem apetytu lub monotonną, rutynową dietą, którą preferują dzieci. Na jedzenie posiłku często wpływa też kolor, konsystencja i zapach. Wybiórcze jedzenie, jak każdy z objawów autyzmu, może występować u jednostek i nie jest zgeneralizowane, jest to jednak najczęściej stwierdzany problem u dzieci dotkniętych zaburzeniem.  Ubieranie się jest kolejnym ze schodków poranka. Spieszenie się czy narzucanie danego stroju najczęściej spotyka się z czynnym oporem. Dzieci te często odczuwają intensywniej . Samo noszenie ubrań potrafi sprawiać swego rodzaju ból, nie wspominając o metkach czy szorstkich materiałach. Stopień wrażliwości ciała decyduje o tym czy dziecko woli nosić ubrania ciasne, opinające ciało, czy tylko ciuchy z wybranych tkanin w większych rozmiarach.

Kontakt z otoczeniem zależy od stopnia nasilenia autyzmu. Niektóre dzieci chętnie wychodzą na dwór. Częściej jednak i w tym aspekcie trafiamy na odmowę. Bodźce z zewnątrz są często drażniące dla słuchu i wzroku autystów. Na dworze, wśród dzieci panuje chaos, różnorodność zapachów, kolorów – zmiany. Te właśnie trudno zrozumieć i zaakceptować zaburzonym dzieciom. Najważniejszym aspektem jest spokój i pewnego rodzaju bezpieczeństwo, które zapewnia niezmienność otoczenia i stałość rzeczy, którymi się otacza.

Spójrz szerzej

Autyzm nie jest chorobą, jest tylko innym postrzeganiem i odbieraniem świata.  Często nie jesteśmy świadomi z czego wynikają zachowania napotkanej osoby. Dzieci, przyjmujące inną postawę wobec norm społecznych, są często krytykowane w szkołach i odpychane przez rówieśników. Nie każde zaburzone dziecko ma zdiagnozowany autyzm, nie każdy rodzic mówi o tym, że dostrzega w zachowaniu pociechy niepokojące objawy. Często dotyczą one komunikacji interpersonalnej – samej umiejętności komunikowania, nawiązania kontaktu (zarówno słownego jak i wzrokowego), okazywania uczuć. Mimo to autyści potrzebują relacji, bliskości drugiej osoby, zrozumienia, szerszego spojrzenia na ich świat, w który tak trudno nam wkroczyć.   Pierwszą próbą wejścia do „świata pod szkłem” jest posiadanie świadomości, zwrócenie uwagi na zmagania, które przechodzą osoby za autyzmem.

Wiele fundacji realizuje działania mające na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zaburzenia, w tym największa w Polsce – SYNAPSIS.

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu uzyskał poparcie Prezydent m.st. Warszawy – pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, objęła ona to wydarzenie patronatem honorowym. Do wsparcia idei dołączyła również  Rzecznik Praw Obywatelskich – pani Irena Lipowicz.

 „Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu” jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach, w tym Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko – Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach.”

Do akcji przyłączyło się wiele gwiazd – w tym aktor Bartłomiej Topa, wykazujący się niesamowitym zrozumieniem i poświęceniem względem osób dotkniętych zaburzeniem. Projekt, który zrealizował wraz z fundacją SYNAPSIS, wzbudził początkowo wiele kontrowersji wśród społeczeństwa oraz rodziny aktora. Cel przedsięwzięcia nie został od razu ujawniony – realizowane było w miejscach publicznych, gdzie aktor wykazywał objawy charakterystyczne dla osoby dotkniętej autyzmem. Nieświadomi tego ludzie tworzyli różne teorie na temat zachowań i problemów, z których mogły one wynikać.

Źródła: zdrowie.pap.pl, polskiautyzm.pl, dzieci.org.pl, synapsis.org.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s