PROTESTUJĄCY CHCĄ NATYCHMIASTOWEJ POMOCY, PREMIER OFERUJE DANINĘ SOLIDARNOŚCIOWĄ

Po porannej rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych wydawało się, że ich postulaty zostaną spełnione. Jednak spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim zakończyło się fiaskiem. Rodziców niepełnosprawnych dzieci nie satysfakcjonują propozycje rządu, do których należą: nowy podatek, czyli danina solidarnościowa oraz konkretna mapa drogowa.

Wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Szef rządu spotkał się w piątek z protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych. Tak odpowiedział na ich postulaty.

Chcemy, żeby zmiany, które dzisiaj proponujemy, były bardziej umocowane niż ustawowo. Zaproponujemy szczegółowe zmiany do konstytucji, zaproponujemy te zmiany już wkrótce

– zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Do tych zmian należałby specjalny podatek mający wspomóc najbardziej potrzebujących. Zaproponowana przez premiera danina solidarnościowa miałaby polegać na niewielkim opodatkowaniu najbardziej zamożnych osób tak, by powstał specjalny fundusz wspomagający osoby niepełnosprawne. Protestujący nie rozumieją, dlaczego, by ich oczekiwania zostały spełnione, trzeba zabierać pieniądze innym.

Przed wprowadzeniem specjalnego podatku premier chce spełnić postulat dotyczący zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Taki projekt miałby pojawić się do połowy maja. Mateusz Morawiecki zapewnił, że do tego czasu zostanie przygotowana konkretna mapa drogowa. Obie zapowiedzi nie satysfakcjonują protestujących, najbardziej niezadowoleni są z terminu realizacji obietnic – maj to dla nich zbyt późno.

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi i zapewniał, że zmiany ustawowe pojawią się, ale znacznie szybciej. Natomiast towarzysząca szefowi rządu podczas późniejszego spotkania minister pracy i rodziny Elżbieta Rafalska mówiła, że takie procesy trwają, że nie można napisać projektu ustawy na kolanie i muszą być to dobrze zaplanowane rozwiązania. Z kolei opozycja twierdzi, że można takie zmiany wprowadzić bardzo szybko, a projekty są już napisane, przecież podobne protesty miały miejsce już w 2014 roku.

Prezydent obiecał ustawę

Podczas porannej rozmowy z protestującymi prezydent Andrzej Duda spotkał się z rodzicami niepełnosprawnych i wysłuchał ich próśb. Postulaty spisał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Do wymagań protestujących należy ustanowienie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 18. rok życia, w wysokości 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Domagają się również zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną. Andrzej Duda zapowiedział, że projekt ustawy zostanie przygotowany, a postulaty będą zrealizowane, ponieważ „wymagania nie są wygórowane”.

To jeszcze nie koniec

Koczujący rodzice proszą o natychmiastowe zebranie posiedzenia Sejmu i spełnienia ich dwóch podstawowych postulatów. Rodzice dorosłych niepełnosprawnych dzieci są w Sejmie już trzeci dzień i nie mają zamiaru zakończyć swojego protestu. Ich postulaty są jasne, domagają się ich spełnienia natychmiast, ponieważ ich dzieci nie mogą czekać dłużej. Pomoc jest potrzebna już teraz.

My będziemy czekać tak długo, jak trzeba będzie. Poczekamy do posiedzenia Sejmu, to można naprawdę zrobić bardzo szybko i pomóc tym osobom.

– zapowiedziała przedstawicielka protestujących Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: tvn24.pl, pap.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s