(NIE)ZAWISŁE SĄDY

Kończący się już powoli tydzień, przyniósł kilka istotnych z punktu widzenia polskiej sceny politycznej zdarzeń. Z perspektywy osoby, która na co dzień styka się z pojęciami takimi jak praworządność czy zaufanie do organów państwa, w tym do niezawisłości sądów, na pierwszy plan wysunęła się sprawa posła Stanisława Gawłowskiego, oskarżonego o przyjęcie 300 tys. zł łapówki w czasie pełnienia funkcji wiceministra środowiska za rządów PO-PSL.

 

z23265581V,Stanislaw-Gawlowski-i-Roman-Giertych-przyjechali-d

Gawłowski wchodzi do bydynku Prokuratury Krajowej w Szczecinie (CEZARY ASZKIEŁOWICZ)

 

Gdzie ta praworządność?

 Zgoda sejmu na odebranie immunitetu poselskiego sekretarzowi Platformy Obywatelskiej, aresztowanie Gawłowskiego w prokuraturze rejonowej przez CBA, a także decyzja Sądu Rejonowego w Szczecinie to tylko ciąg zdarzeń, które nasuwają pytanie o praworządność. Decyzja sędziny, która w uzasadnieniu swojej decyzji o zatrzymaniu posła powiedziała, a myślę że lepszym słowem w tej sytuacji byłoby “podłożyła się” mówiąc o tym, że nie zdążyła przeanalizować materiału przedstawionego przez obronę pana posła Gawłowskiego. Znając sytuację jaka ma miejsce w polskim wymiarze sprawiedliwości, usuwanie ze stanowisk prezesów sądów, przenoszenie zwane “awansowaniem” (bo przypomnijmy, że sędzia jest według Konstytucji Art. 180 ust.2 “nieprzenoszalny”), z sądów w dużych miastach do sądów w małych miejscowościach na drugim końcu kraju, nasuwają się wątpliwości co do słuszności wydania zgody na aresztowanie.

 Sędzia wydający wyrok na podstawie zeznań trzech świadków, którzy albo są w areszcie albo mają postawione inne zarzuty, sam wydaje wyrok na siebie. Wyrok braku zaufania do decyzji sądu. Ale jaki ma to związek ze sprawą Gawłowskiego? Pokazuje, że wydany wyrok był czysto politycznym zagraniem. Zagraniem, które zrzuca z sędziny jarzmo odpowiedzialności na sąd drugiej instancji, bo sędzia nie powinien przyznawać się do niepełnej oceny dowodów i łatwo będzie obronie taką decyzję podważyć. Niektórzy komentatorzy i politycy mówią już nawet o początku ostrej kampanii PiS przed wyborami samorządowymi.

Niekonsekwencja

 Ale nie to jest tutaj najważniejsze, a przynajmniej nie wydaje się takie być. Bowiem w sytuacji gdzie za osobę podejrzaną przez prokuraturę o popełnienie czynu zabronionego, poręczenie osobiste podpisuje 137 polskich parlamentarzystów nie jest zbyt zasadnym zastosowanie aresztu tymczasowego. Mamy przecież takie instytucje zapobiegawcze jak właśnie poręczenie osobiste bądź majątkowe, a także dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju, a nawet lokalu mieszkalnego. W tej sytuacji sędzia podjął taką decyzję bo uznał, że podejrzany może mataczyć w sprawie. Wydaje się to okrężnym tłumaczeniem aresztowania, tym bardziej, że poseł Gawłowski miał siedem  lat na mataczenie w sprawie, gdyż wtedy jak podaje prokuratura, mogło dojść do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. W sprawach jak przyjęcie łapówki, nie zawsze jest konieczne, by stosować środek zapobiegawczy w postaci aresztu, tym bardziej gdy podejrzany sam zgłosił się do prokuratury. I widać tu oczywistą niekonsekwencję, nie tylko samej sędziny, która zastosowała taki środek zapobiegawczy, ale i parlamentarzystów PiS, którzy dla swojego partyjnego kolegi Stanisława Koguta byli bardziej wyrozumiali.

 Sprawy korupcyjne muszą być bezwzględnie wyjaśniane. Tylko że na naszych oczach powstaje kasta nietykalnych. Sejm odbiera immunitety opozycji, a chroni swoich. Z jednej strony jest poseł Gawłowski, z drugiej senator Kogut. Obaj mają zarzuty korupcji, ale pana senatora obronili koledzy z PiS

– Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Nietyklani

Puentując należałoby zwrócić uwagę na tak różne podejście polityków partii rządzącej do spraw korpucji w polityce. Kiedy to ktoś z ”nas” wtedy przestępstwa nie ma. Ale trzeba pamiętać jedno… każda władza kiedyś przemija.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s