SENAT PRZYJMUJE NOWELIZACJĘ DO USTAWY O SĄDACH

Głosami senatorów PiS Senat przyjął bez poprawek nowelizację do ustaw o Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Czekają one na podpis prezydenta. Dodatkowo Senat przyjął nowelizację w sprawie publikacji trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Zdecydujcie się państwo na odwagę, wstańcie z kolan i zagłosujcie wspólnie z opozycją, odrzucając projekt ustawy

– apelował z trybuny senator Platformy Obywatelskiej Leszek Czarnobaj.

Senat przyjął ustawy o sądach autorstwa PiS bez poprawek. Za wnioskiem głosowało 51 senatorów, przeciw było 24, jeden wstrzymał się od głosu.

Nie poparto wniosku opozycji o odrzucenie tej nowelizacji. Senatorowie PO zgłaszali 14 poprawek m.in. skreślających część jej zapisów, jednak Izba opowiedziała się za wnioskiem komisji praw człowieka, praworządności i petycji o przyjęcie noweli bez poprawek.

W nocy przychodzi, rano uchwalamy, w południe pan prezydent podpisuje

– mówi o procedowaniu ustaw senator Platformy Obywatelskiej Leszek Czarnobaj Ustawy zostały przyjęte w ekspresowym tempie, teraz czekają na biurku prezydenta, który ma je w najbliższym czasie podpisać.

Odwołanie prezesa lub wiceprezesa Sądu Najwyższego

Nowelizacja obejmująca SN wprowadza nową procedurę konsultacji przy odwoływaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Zgodnie z przyjętymi zapisami, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, jeżeli ta jest negatywna – zwraca się do KRS. Krajowa Rada Sadownictwa po uzyskaniu takiego wniosku może odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu, większością dwóch trzecich głosów. Decyzja taka jest wiążąca dla ministra sprawiedliwości. Jeśli KRS nie zajmie żadnego stanowiska w omawianej sprawie prezesa Sądu Najwyższego w terminie 30 dni, nic nie będzie stało na przeszkodzie w odwołaniu go przez ministra.

Opozycja sprzeciwia się temu zapisowi nazywając go niekonstytucyjny. Zarzucają oni partii rządzącej ponową próbę zmieniania konstytucji poprzez niższe w szczeblu piramidy polskiego prawa ustawy.

ustawa-hazardowa

Wyrównanie wieku emerytalnego

Po przyjęciu nowych ustaw na początku tego roku, zmieniających działanie polskich sądów, Komisja Europejska sprzeciwiała się nierównemu podziałowi wieku emerytalnego sędziów. Przyjęte przepisy w nowelizacji zmieniają ten zapis. Zakładają one zrównanie wieku przejścia w stan spoczynku kobiet i mężczyzn sędziów do 65 lat (wcześniej kobiety 60 lat). Pozostawiono kobietom możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w wieku 60 lat, niezależnie od stażu.

Nowe przepisy zawierają również nowelizację, w której to KRS – a nie tak jak wcześniej prezydent – może wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziowskiego po ukończeniu 65. roku życia.

Zwołanie pierwszego posiedzenia KRS

W piątek I prezes SN Małgorzata Gersdorf zwołała posiedzenie KRS na 27 kwietnia – pierwsze po jej rezygnacji z funkcji przewodniczącej Rady.

Stanęłam przed ogromnym dylematem prawnym i moralnym. Nie ma i nie było dobrego rozwiązania dla przyjęcia takiej, a nie innej decyzji.

Wprowadzona podczas posiedzenia senatu nowelizacja przewiduje, że jeśli Rada nie zostanie zwołana w określonym terminie przez I prezes SN – może ją zwołać najstarszy wiekiem członek Rady, będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.

Wyroki TK będą opublikowane

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym przewiduje publikację trzech wyroków TK, których rząd PiS do dziś nie opublikował. Było to jednym z warunków narzuconych przez Komisję Europejską, po wprowadzeniu przez nią art. 7. Opublikowane ustawy Prawo i Sprawiedliwość nazywa ‘rozstrzygnięciami” i opatruje adnotacją, że zostały wydane „z naruszeniem prawa”.

Rozstrzygnięcia TK podjęte z naruszeniem przepisów poprzednich ustaw o Trybunale podlegają ogłoszeniu w odpowiednich dziennikach urzędowych po zarządzeniu ich ogłoszenia przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego lub sędziego pełniącego obowiązki Prezesa Trybunału.

Opozycja sprzeciwia się temu zabiegowi argumentując go jako nieistniejący tryb w polskim prawie.

Co na to Komisja Europejska?

Prawo i Sprawiedliwość pragnie wprowadzić tę nowelizację, ze względu na uruchomiony przez Komisję Europejską art. 7 traktatu UE w sprawie zagrożenia praworządności w Polsce.

20 NEWS GettyImage 5

Na temat stanu polskiej praworządności rozmawiano we wtorek podczas luksemburskiego posiedzenia unijnych ministrów w Radzie UE. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział im za zamkniętymi drzwiami, że udzielona w marcu formalna odpowiedź rządu Morawieckiego na zarzuty Komisji nie rozwiązuje żadnych problemów. Ale jednocześnie uznał za obiecujący krok ustępstwa zaproponowane przed Wielkanocą w poselskich projektach PiS przed Wielkanocą.

Jednak Timmemermans jasno zaznaczył, żeby dotychczasowe kroki ze strony Polski nie wystarczą.

Nie rozwiewa to obaw co do niezawisłości sądownictwa w Polsce

– mówi Timmermans.

W podobnym tonie wypowiadali się inni politycy krajów członkowskich.

Jesteśmy wdzięczni za współpracę między Komisją a Polską. Ale mimo postępu rezultaty nie są jeszcze wystarczające

– powiedział niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth

Rada UE powróci do tematu Polski na kolejnym posiedzeniu 14 maja. Timmermans powiedział ministrom, że wtedy przedstawi im pełną ocenę ustępstw ze strony Polski i zaproponuje wnioski.

Źródło: pap.pl, wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s