TEMAT: MEDIA REGIONALNE

Dnia 17 kwietnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Media regionalne – informacyjność, opiniotwórczość, lokalność. Poprowadzona została przez profesor Monikę Worsowicz. Konferencja składała się z pięciu części, na których były poruszane zagadnienia związane z prasą, radiem, telewizją i internetem.

Część I Rozpoczęła się o godzinie 9:00, a cały panel formalnie otworzyło wystąpienie red. Zbigniewa Zalińskiego na temat historii mediów regionalnych w Łodzi. Następnie można było wysłuchać dr Jacka Talczewskiego oraz dr hab. Beatę Grochalę. Tę, jak i każdą następną część kończyła dyskusja, w której to słuchacze mogli zadać pytanie prezentującym.

30716122_1823258251120942_3963520881606524928_n

Z racji przedłużającej się dyskusji część II wystartowała z małym obsunięciem czasowym. Przerwa została przesunięta o piętnaście minut i zaplanowana do godziny 11:55, a słuchacze mogli wysłuchać wystąpienia dr hab. Magdaleny Przybysz-Stawskiej („Wiadomości 43 bis” w latach 1989–2003 jako przykład periodyku lokalnego) i ks. dr Rafała Leśniczaka (Festiwal Łódź Czterech Kultur w łódzkich gazetach regionalnych – realizacja funkcji informacyjnej i opiniotwórczej przez „Dziennik Łódzki” i „Express Ilustrowany” ).

Po przerwie nastąpiły niewielkie zmiany. Zamiast dr Joanna Mikosz ze swoim tematem – Felieton i wywiad na łamach łódzkiego magazynu „Teatr Lalek”, wystąpiła mgr Jolanta Bogdańska (Ewolucja dzienników regionalnych w dobie nowych mediów). Porównała ona strony główne serwisu Dziennika Łódzkiego na przestrzeni lat, analizując jej poszczególne elementy. Dodatkowo zaprezentowała słuchaczom historię aplikacji mobilnej DŁ, to, jak wygląda i jakie funkcje można w niej znaleźć. Na koniec opowiedziała historię sprzedaży cyfrowej Dziennika Łódzkiego, zauważyła jej wzrost i porównała ją na chwilę obecną z początkiem wprowadzenia cyfrowego wydania. To wystąpienie zakończyło część II o prasie.

30725971_1823268834453217_9213030644664238080_n

Panel RADIO (część III) zaczął się od niewielkich problemów technicznych, ale już po chwili swój wykład rozpoczęła dr Kinga Sygizman i dr Joanna Bachura. Skupiły się one na ukazaniu reportaży łodzianki Joanny Sikorzanki. Wystąpienie to podzieliły na dwie części. Pierwsza opowiadała o reportażach o Łodzi i prowadziła ją dr Sygizman, natomiast druga część skupiała się na historiach, które poruszały tematy żydowskie i zaprezentowała ją dr Bachura. Po krótkiej biografii, z której słuchacze mogli się dowiedzieć, że Joanna Sikorzanka lubiła do swoich dźwięków wplatać psy, dr Sygizman zaprezentowała fragmenty reportaży skupiających się na łódzkich Bałutach i podejmujących tematy tam znalezione. Jak sama prowadząca powiedziała:

Łódź cały czas pozostaje bardzo ważnym tematem jej [Joanny Sikorzanki] twórczości, zarówno literackiej, jak i radiowej.

Kolejnym mówcą był red. Piotr Stańczyk, dziennikarz Radia Łódź. Wyjątkowo nie miał ze sobą prezentacji multimedialnej, a tematem jego wystąpienia była Rola kulturotwórcza stacji regionalnych na przykładzie działalności Polskiego Radia Łódź. Zaczął od charakterystyki radia i wymienienia zalet rozgłośni Radia Łódź.

Z naszych badań wynika, że jesteśmy obecni nie tylko w regionie łódzkim, ale także w części mazowieckiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego czy też kujawsko-pomorskiego.

Redaktor Piotr Stańczyk zaprezentował słuchaczom rolę radia regionalnego i pokrótce opisał jego działalność. Zaznaczył, że rolą radia publicznego jest dbanie przede wszystkim o słuchaczy.

My nie jesteśmy od tego, by ścigać się z konkurencją.

Konferencja była zakończeniem części III o radiu. Na koniec wybuchła burzliwa dyskusja, w której to m.in. padło ostre stwierdzenie, że w mediach komercyjnych dziennikarstwo muzyczne nie istnieje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s