DIALOG NETANJAHU

Premier Izraela – Binjamin Netanjahu pragnie pchnąć naprzód dialog z polskim rządem. Jak podają źródła izraelskie i polskie, spotkanie przedstawicieli obu krajów jest wysoce prawdopodobne.

Początki sporu

26 stycznia 2018 roku obecny rząd wprowadził nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zmianą, która rozpoczęła międzynarodowe spory, była kara więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Przepis spowodował falę krytyki na arenie międzynarodowej. Największy sprzeciw wyraziła strona izraelska. Ambasador Izraela – Anna Azari w taki sposób skomentowała ustawę o IPN:

W Izraelu ta ustawa jest traktowana jako możliwość oskarżania dziennikarzy czy samych ocalałych z Holocaustu, którzy dają świadectwo o swojej historii.

Swojego wzburzenia nie ukrywały również wyznawcy judaizmu na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych odbyły się liczne protesty Żydów, którzy nowelizację ustawy odebrali jako zakaz mówienia prawdy o Holocauście. Sytuacja pogłębiła tylko kryzys demokracji w Polsce. Niepochlebne komentarze zaczęły płynąć z ramienia stronnictw lewicowych krajów Unii Europejskiej, które nie szczędziły słów krytyki wobec polskiego rządu nazywając go „Rządem dyktatury”.

Zmiana frontu

Prezydent Polski – Andrzej Duda, w ostatnich dniach zamroził ustawę i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności jej zapisów z przepisami ustawy zasadniczej. Swoją decyzje uzasadnił słowami:

Wrażliwość, która powoduje te głosy sprzeciwu, ta, która wywołuje te obawy o to, że nie będzie można głosić prawdy, o to, że będzie zamykanie ust tym, którzy ocaleli.

Prezydent Andrzej Duda i premier Benjamin Netanjahu

Po tych wydarzeniach, premier Izraela – Binjamin Netanjahu zadeklarował wdrożenie rozmów pomiędzy Polską a Izraelem w celu polepszenia stosunków pomiędzy obiema stronami. Izraelskie źródła dyplomatyczne nazywają to przełomem. Przedstawiciele rządu poinformowali, że w ostatnich dniach odbyło się spotkanie polskiego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z ambasador Izraela w Polsce – Anną Azari.

Według relacji strony izraelskiej, minister sprawiedliwości i prokurator generalny miał poinformować, że nowelizacja ustawy będzie dotyczyła nie tylko artystów i naukowców, ale również ocalałych z Holocaustu oraz dziennikarzy. Strona izraelska poinformowała, że uznaje słowa ministra Zbigniewa Ziobry za wiążące.

Reporter „TVN24” – Jacek Tacik na Twitterze poinformował, że przyjazd polskiej delegacji do Izraela potwierdził w rozmowie z nim rzecznik izraelskiego MSZ.

Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że rozmowy pomiędzy Rządem Polski a Izraelem doprowadzą do poprawienia napiętej sytuacji międzynarodowej.

Źródła: pap.pl

 

Jedna uwaga do wpisu “DIALOG NETANJAHU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s