UDERZENIE NA SYRIĘ

W sobotę o godz. 4:00 czasu lokalnego wojska USA, Wielkiej Brytanii i Francji dokonały serii nalotów w Syrii. Operacja została przeprowadzona w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej w dniu 7 kwietnia w mieście Duma, w którym zginęło 58 osób.

O rozpoczęciu operacji poinformował  Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas telewizyjnego wystąpienia.

Krótki czas temu rozkazałem Siłom Zbrojnym USA precyzyjnie uderzyć na cele związane z bronią chemiczną prezydenta Syrii B. Assada. Połączona operacja z siłami Francji i Wielkiej Brytanii jest właśnie realizowana. Dziękujemy im, powiedział prezydent USA.

Zaznaczył również, że akcje mogą być utrzymywane do momentu zaprzestania użycia zakazanych środków chemicznych przez syryjski reżim.naloty-w-syrii

 Wykorzystywanie broni chemicznej gdziekolwiek na świecie jest niedającym się wytłumaczyć pogwałceniem prawa międzynarodowego. Stany Zjednoczone nie będą tego tolerować, oświadczyła rzeczniczka pentagonu Dana White podczas konferencji prasowej podsumowującej sobotnie ataki.

Operacja koalicji była bardzo dokładnie przygotowana, aby zminimalizować straty cywilne, zapewniła White. Poinformowała jednocześnie, że z powodzeniem uderzono we wszystkie cele.

Co zaatakowano?

Pierwszy nalot uderzył w centrum badawczo-rozwojowe w dzielnicy Barza w Damaszku. Zdaniem generała Kennetha McKenziego zniszczenie tej placówki cofnie rozwój programu syryjskiej broni chemicznej o całe lata.

Drugim miejscem ataku miało być centrum dowodzenia w bunkrze koło Him Shinhar niedaleko miasta Homs. Obiekt znajduje się siedem kilometrów od oficjalnych magazynów syryjskiego wojska i było to miejsce składowania broni chemicznej, jak i ważne stanowisko dowódcze.

2

Ostatnim z celów był znajdujący się również w Him Shinhar magazyn broni chemicznej. Pentagon ustalił, że składowano tam sarin, czyli ów środek chemiczny, który został użyty na ludności cywilnej w Syrii 7 kwietnia.

W magazyn uderzyły 22 pociski.

Stanowisko Syrii

W rozmowie z rosyjskimi agencjami informacyjnymi prezydent Syrii Baszar al-Asad przekazał, że bombardowanie ze strony USA, Wielkiej Brytanii i Francji to akt agresji.

Atak zachodu na cele w Syrii tylko bardziej zdeterminuje Syryjczyków do dalszej walki i zmiażdżenia terroryzmu na każdym centymetrze ziemi, stwierdził w sobotę, komentując nocny nalot zachodniej koalicji.

Asad stwierdził także, że do ataków doszło, kiedy zachód uświadomił sobie, iż stracił kontrolę i wiarygodność w syryjskim konflikcie.

Stanowisko Rosji

Prezydent Rosji Vladimir Putin w sobotę rano potępił operację nalotu na bazy broni chemicznej. Nazwał ją aktem  agresji, ale nie aktem wojny. Na jego wniosek zwołano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, jednak Rosja poniosła tam dyplomatyczną porażkę. Rezolucję potępiającą akcję aliantów spośród 15 głosujących krajów poparły tylko Chiny i Boliwia.

Kreml poinformował, że może przekazać Asadowi system obrony przeciwlotniczej S-300, co utrudniałoby dalsze działania wojsk USA na terenie Syrii.

Już teraz Rosjanie posiadają w Syrii ultranowoczesny myśliwiec Su-57, który jest sygnałem rywalizacji między Moskwą a Waszyngtonem na terenie Syrii.

 

Źródła: tvn24.pl, pap.pl

Jedna uwaga do wpisu “UDERZENIE NA SYRIĘ

 1. ok
  jak dla mnie jest zbior faktów ktore czytelnik sam moze sobie skomentować, wyciagnac wnioski. i najważniejsze, sam zadac pytania – komu ? to inny problem
  np.
  skoro zbombdrdowali sklady broni chemicznej to na 100 % powstała strefa poteznego skażenia ktoa musiala powstac, wiec prosre pytanie czy jest jakiekolwiek potwierdzenie tego?
  czy Assad jest głupi ? nie. on juz prawie wygrywa wojne sam i co miałby podlkadac się z bronią chemiczna?
  ponadto do zludzenia sytuacja przypomina tą z ataku na Iran gdzie miala być składowana i produkowana bron masowego rażenia. … nie znalezli na. nie znaleziono nic
  falszywe dane wywiadu aby tylko pchnac USA do wojny.
  pytań rodzi sie wiele.
  pozdrawiam
  Darek

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s